The construction of Turkey in the French imaginary: Representations and othering in French discourse about Turkey's possible EU membership
Fransız imgeleminde Türkiye'nin inşası: Türkiye'nin olası AB üyeliği hakkında Fransız söyleminde temsiller ve ötekileştirme
- Tez No: 220842
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN YILMAZ, PROF.DR. FRANÇOİSE DREYFUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu tez Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğinin Fransız siyasi söyleminde nasıl kurgulandığını incelemektedir. Fransa'da Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği üzerine sürdürülen tartışmalar, Avrupalılık ve Avrupalı kimliğinin söylemsel olarak inşa edilmesi sürecinin incelenmesine de olanak sağlamaktadır. Bu çalışma 1999 Helsinki Zirvesi'nden bugüne sürdürülen tartışmalara yoğunlaşarak, Fransız imgeleminde Türkiye'nin nasıl kurgulandığı sorusuna yanıt aramaktadır. Bu tezde, ayrıca, Avrupa için kollektif bir kimliğin söylemsel olarak nasıl yaratıldığı ve bu yaratım sürecinde Türkiye'nin Öteki olarak oynadığı rol de incelenmektedir. Bu çalışmanın veri seti parlamento tartışmaları, seçilmiş Fransız gazetelerinin taranması ve akademisyenler, siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri ve gazetecilerle gerçekleştirilen görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veri seti, siyasal söylemin sosyal, politik ve tarihsel boyutlarıyla ele alınmasına olanak tanıyan Eleştirel Söylem Analizi yaklaşımıyla incelenmiştir. Bu yolla Türkiye'nin Avrupalılığı ve ortak Avrupa kimliğinin hangi söylemsel stratejiler ve dilbilimsel araçlar yoluyla kurulduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışma Türkiye'nin Fransız imgeleminde Öteki olarak nasıl kurgulandığını incelerken Uluslararası İlişkiler Kuramında `Kendi/Öteki' ilişkilerine ilişkin bilgilerimize de katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada Türkiye'nin tarihte olduğu gibi bugün de belirli ölçüde Avrupa için kurucu Öteki rolü oynadığı kabul edilmekte, ancak bu Ötekiliğin özellikleri daha ince ayrımlı bir yaklaşımla incelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the perceptions, representations, and images of Turkey through French political discourse after the 1999 Helsinki Summit. By focusing on the discursive construction of Turkey?s possible entry into the European Union, this thesis attempts to examine how the French debate participants judge Turkey?s Europeanness and construct a collective European identity. The empirical source material consists of a survey of the French press, parliamentary debates, interviews with academics, politicians, business representatives and journalists, as well as books and other printed materials. Making use of the Discourse Historical Approach variant of Critical Discourse Analysis, it is argued that Othering Turkey is an important activity in the construction of a collective European identity in French discourse. However, this thesis further argues that this is an incomplete statement, and therefore strives to provide a more nuanced image of Turkey?s Otherness. As far as theory is concerned, this thesis connects with the constructivist approach in International Relations (IR). Rather than merely conducting a linguistic analysis, I try to investigate the socio-historical basis of the French imaginary construction of Turkey?s alterity. Standing on its historically grounded approach, this work attempts to specify the characteristics of the Otherness attributed to Turkey in a more refined way. This thesis attempts to improve our understanding of Self/Other relations in IR by providing new empirical information on how exactly the Turkish Other has been portrayed in France.