Yaylı çalgı çalan müzisyenlerde görülen mesleki sağlık problemleri ve bu problemleri önlemede yardımcı olabilecek rahatlama teknikleri
Occupational health problems of string instrument players and relaxion techniques that are useful in prevention of these problems
  1. Tez No: 220862
  2. Yazar: SEDA ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN EVRİM TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; Yaylı çalgı müzisyenlerinde görülen mesleki sağlık problemleri incelenmiştir. Yapılan anket çalışması ile genel olarak karşılaşılan problemler tespit edilmeye çalışılmıştır. Anket çalışmasına Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'ndan yaylı çalgı çalan 135 müzisyen katılmıştır.Ayrıca, mesleki sağlık problemlerini önlemede yardımcı olabilecek rahatlama teknikleri olarak, müzisyenlerin prova öncesi ve sonrası yapabilecekleri çeşitli vücut esnetme hareketleri araştırılarak çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study that is made as part of graduate degree requirement occupational health problems of string players are investigated. The questionary tried to detect the general problems faced among the musicians. 135 musicians playing string instruments in the Presidential Symphony Orchestra, Istanbul State Symphony Orchestra and Izmir State Symphony Orchestra were involved in the questionary.Besides all these, relaxation techniques, that the musicians should do before and after playing the instrument, for example body stretching exercises that would be useful in prevention of the occuopational health problems, were as well searched and added to the study.