İş Hukukununun toplumsal fonksiyonlarında dönüşüm
Transformation in the social function of Labour Law
- Tez No: 220863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı iş hukukunun toplumsal fonksiyonlarını tespit etmek ve bu fonksiyonlarla ilgili güncel tartışmaları değerlendirmektir. Bu nedenle öncelikle iş hukukunun ortaya çıkış ve gelişim dönemi incelenmiş, daha sonra iş hukukunun güncel gelişmeleri ele alınmıştır. İzlenen yöntem iş hukukunun arka planında yer alan ekonomik, siyasal ve hukuksal gelişmelerin de ele alınmasını gerektirmiştir.İş hukukunun iki yüz yıllık bir tarihi olduğu bilinmektedir. İş hukuku tarihsel gelişim süreci içerisinde Batı Avrupa'da ekonomik yapının dönüşümü, merkantalizmin ortaya çıkışı, Fransız Devrimi, Sanayi Devriminin ortaya çıkışı, liberal ekonomik düşüncenin gelişimi ve eleştirisi, 1929 Ekonomik Bunalımı, Keynesyen ekonomi politikaları, 2. Dünya Savaşından sonra ortaya çıkan ekonomik genişleme, yine bu dönemde sağlanan siyasal uzlaşma, 1970'li yıllarda ortaya çıkan ikinci yapısal kriz, neo-liberal ekonomik düşüncenin itibar kazanması, esnek üretim organizasyonlarının gelişmesi, piyasanın ihtiyaçlarını ön plana alan yeni bir siyasal uzlaşmanın oluşması gibi faktörler açıklayıcı kabul edilmiş ve çalışmada bu faktörler değerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışma iş hukukunun toplumsal düzeni korumak, işçiyi korumak ve çalışma barışını sağlamak biçiminde isimlendirilebilecek üç temel klasik fonksiyonu olduğu sonucuna varmıştır. İş hukukunda esnekleşme, iş yaratma ve yönetime katılma ile ilgili güncel gelişmeler iş hukukunun klasik fonksiyonları ile ilgili tartışmaları beraberinde getirmiştir. Çalışmanın vardığı sonuç iş hukukunun klasik toplumsal fonksiyonlarının yeni biçimler kazanmış olmakla birlikte gerilemiş olduğudur.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to identify the social functions of labour law and to evaluate the current discussions related with this functions. For this reason, the emergence and development periods of labour law are examined, later, current developments of labour law are discussed. The chosen methodology has required the economic, politic and legal developments on the background of labour law handled.It is known that labour law has a history of two hundred years. In the historical development of labour law the factors such as the transformation of economic structure in West Europe, the emergence of mercantilism, French Revolution, the emergence of Industrial Revolution, the development and criticism of liberal economiz thought, 1929 Economic Depression, Keynesian economic politics, the economic expansion which has emerged after the 2. World War, the political compromise which is again at that period maintained, the second structual crisis which has appeared 1970?s, neo-liberal economic thought?s gaining credit, the development of flexible production organisations, the formation of a new kind of political compromise concerning first the market?s requirements are accepted as explanatory and in this study these factor abovementioned are tried to be interpreted.The study has reached at a conclusion that labour law has three main classical functions which can be named as preserving the social order, protecting the workers and keeping the working peace. Current developments related to flexibility, creating jobs and joining the management in labour law has brought about the discussions on the classical functions of labour law. The conclusion the study reached at is that although labour law has turned into new forms, the classical social functions of labour law has regressed.