Bozüyük'te tarihi türk evlerinin cephe örnekleri
The frontage patterns of historical turkish houses in Bozuyuk
  1. Tez No: 220866
  2. Yazar: CAN ERPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bozüyük Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda, Bilecik ilinin merkez dahil sekiz ilçesinin en büyüğüdür.XVI. yy da Kanuni döneminde ön plana çıkmaya başlayan Bozüyük, Anadolu Beylerbeyi Kasım Paşa'nın yaptırdığı külliyenin ardından büyük bir gelişim göstermiştir.Gelişimini günümüze kadar sürdüren ilçe İstanbul-Eskişehir-Ankara ve Ankara-Bursa karayolları ile demiryollarının kavşak noktasında bulunmaktadır.Bozüyük merkezinde yeralan geleneksel evler bir ev dışında iki katlı evlerdir.Hımış tekniğiyle yapılan evlerde ahşap, kerpiç, taş ve tuğla malzemenin kullanıldığı görülmektedir. Çalışmanın konusunu oluşturan Bozüyük'teki tarihi Türk Evlerinin sayısı günümüzde oldukça azalmıştır.Ayakta kalmış olan evlerinde bir çoğu da kullanılmadığı için harap durumdadır.Çalışma kapsamında Bozüyük'ün tarihçesi, tarihi Türk Evinin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş, Bozüyük evlerinin cepheleri incelenerek, cephelere yönelik olarak oluşturulan tipoloji çerçevesinde evler değerlendirilmiştir.Evlerin inşasında kullanılan malzeme ve teknikler ile cephe elemanları hakkında da bilgi verilmiştir.Evler tek tek fotoğraflanmış ve cephe çizimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bozuyuk is located in southeast part of Marmara Region in Turkey. It is the biggest of 8 counties in Bilecik city.Bozuyuk has started to become more important during Kanuni Sultan Suleyman?s epoch in 17th century and considerably developed after a kulliye is built in the city during the epoch of Kasim Pasha, the Grand Seignior of Anatolia. The county is located in the intersection of the highways and railways of Istanbul ? Eskisehir ? Ankara and Ankara ? Bursa.The traditional houses in the center of Bozuyuk are usually two-story houses. Timber, adobe, stone and brick are used to build the houses which are made using beam filling technique. The subject of my thesis is the historical Turkish houses in Bozuyuk whose number has decreased fairly in the last decades. Most of the houses have been collapsed and the ones which did not collapse went to wrack and ruin since they are not used anymore.In this thesis, general information about the history of Bozuyuk and the features of historical Turkish houses are given. Moreover, the frontages of the historical houses are examined deeply and the houses are classified according to the typology created considering the frontage of the houses. The photos of the houses and frontage drawings are included to the study, as well.