Çevrimiçi öğrenenlerin sözsüz iletişim unsurlarını kullanma sıklıkları ve topluluk olma duyguları arasındaki etkileşim
The interaction between the frequency of online participants' using the noverbal cues and their sense of community
  1. Tez No: 220865
  2. Yazar: EMEL GÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmanın genel amacı, çevrimiçi öğrenenlerin e-posta gönderirken sözsüz iletisimunsurlarını kullanma sıklıkları ve topluluk olma duyguları arasında etkilesim olupolmadığını belirlemektir.Arastırmada çevrimiçi öğrenenlerin sözsüz iletisim unsurlarını kullanma sıklıklarıöğrenenlerin gönderdikleri e-postaların incelenmesi ile belirlenmistir. Çevrimiçiöğrenenlerin kendilerini bir topluluğa ait olma duygularını belirlemek amacıylageçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmıs olan Rovai'nin Topluluk Olma Duygusu Ölçeğikullanılmıstır. Arastırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi SPSS (StatisticalPackage for the Social Sciences) programı kullanılarak gerçeklestirilmistir. Arastırmasonucunda elde edilen veriler doğrultusunda çevrimiçi öğrenenlerin sözsüz iletisimunsurlarını kullanma sıklıklarıyla topluluk olma duyguları arasındaki iliskibelirlenlenmeye çalısılmıstır. Ayrıca öğrenenlerin demografik özelliklerinin toplulukolma duygularını etkileyip etkilemediği de incelenmistir.Arastırma sonucunda, öğrenenlerin e-posta gönderiminde sözsüz iletisim unsurlarındanyazılı mesajları, ikonlara göre daha sık kullandıkları görülmüstür. Sözsüz iletisimunsurlarını sık kullanan öğrenenlerin, az kullananlara göre daha yüksek düzeydetopluluk olma duygusuna sahip oldukları tespit edilmistir.Arastırma sonucunda elde edilen bulgulara dayanarak öğrenenlere, arastırmacılara,uygulayıcılara ve tasarımcılara çesitli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to determine that if there is an interaction betweenthe frequency of online participants? using the nonverbal cues in e-mail and their senseof community.In the study, the frequency of online participants? using the nonverbal cues have beendetermined by the e mails participants sent. To determine the sense of community ofonline participants, Rovai?s ?Sense of Community Scale? has been used that its validityand reliability was proved. The data analysis of the study has been broken down byusing the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. According to thedata has been gained at the end of the study, the relation between the frequency ofonline participants? using the nonverbal cues and their sense of community has beentried to be determined. Also, participants? demographic characteristics whether affectthe sense of community or not has been analysed.In the end of the study, it has been understood that online participants used the textbased messages which a kind of nonverbal cues more frequently rather than theemoticons. The participants use the nonverbal cues more frequently than the participantsare less likely to use, have been stated to highly possess a sense of community.Following the study, some recommendations were made for learners, researchers,practitioners and environmental designers based on the findings and conclusions of thestudy.