Nanofilm fotokromik kaplamalar
Nanofilm fotokromik kaplamalar
- Tez No: 220875
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nanoteknolojinin hızla gelişen uygulamalarından biri olan fotokromik etkiye sahip malzemeler estetik özelliklerinin yanı sıra fonksiyonel özelliklerinden dolayı birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler; ışığın şiddetine bağlı olarak renk değiştirebilen malzemelerdir. Bu malzemelerin yüzeye kaplama olarak uygulanmasında daldırma yöntemi, döndürme yöntemi ve elektrosprey yöntemi gibi birçok kaplama teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada homojen film kaplamanın yüzeyde oluşturulması için en etkin yöntemlerden biri olan elektrosprey yöntemi kullanılmıştır. Malzeme olarak SrTiO3 ve Fe2O3 nanoboyutlu tozları kullanılarak seramik yüzeyler üzerinde nanofilm fotokromik kaplamalar elde edilmiştir. Film kaplamaların özellikleri, uygulanan elektrosprey yöntemi parametrelerinin film yapısına etkisi ve elde edilen film tabakasının fotokromik etkisi taramalı elektron mikroskobu (SEM), X ışınları difraktometresi (XRD), stereo mikroskop ve spektrofotometre cihazları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photochromic materials which are the fast developing application of nanotechnology are widely used in many areas because of their aesthetic and also functional properties. These materials can change their colour by the intensity of light. For coating these materials, there are lots of coating techniques like dip coating, spin coating and electrospray coating. In this study, electrospray coating which is very effective for coating homogeneous film at the surface, has been used. Nanofilm photochromic coatings has been obtained by using nanosized SrTiO3 and Fe2O3 powders at the surface of ceramic materials. Film coating properties, the effect of electrospray parameters on the film structure and the photochromic properties of coating has been characterized by using scanning electron microscopy (SEM), X ray diffractometer (XRD), stereo microskop and spectrophotometer.