CELAY sistemin genç daimi dişlerde kullanılabilirliğinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of utilization of CELAY system on young permanent teeth
- Tez No: 165088
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZLEM TOLUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu in vitro çalışmada, güncel bir kopyalama yöntemi olan Celay Plus copy-milling cihazı ile üretilen seramik inley restorasyonların Sınıf II kavitelerdeki mikrosızrntı özelüğinin, direkt kompozit restorasyon ve indirekt kompozit Meylerle karşılaştırılması, bu sistemde seramik Meylerin üretilmesi amacıyla kullanılan feldspatik yapıdaki prefabrike seramik blokların yüzey pürüzlülüğü, su emilimi ve çözünürlük özelliklerinin nanofil yapıdaki kompozit rezin materyallerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek Celay Plus sistemin, genç daimi dişlerde kullanılabilirliğinin belirlenmesi hedeflemniştir. Mikrosızrntı testi sonucunda, Sınıf II kavitelerin okluzal ve gingival yüzeylerinde, kullanılan materyaller ve yöntemler arasında, istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gözlenmezken (p>0.05); tüm gruplarda gingival kavitelerdeki mikrosızıntı değerlerinin, okluzal kavitelerden yüksek olduğu ve bu farklılığın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu (p0.05) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY The aim of this in vitro study was to evaluate the utilization of Celay Plus copy-milling system on young permanent teeth by comparing microleakage patterns of ceramic inlay restorations generated with above- mentioned device in Class II cavities to direct posterior composite restorations and indirect composite inlays in addition to determine surface roughness, water sorption and solubility properties of prefabricated feldspathic ceramic blanks used in the production of ceramic inlays by comparing to that of nanofilled composite resin materials. The results of microleakage test indicated no statistically significant difference (p>0.05) among the materials and methods either in occlusal or gingival surfaces of Class II cavities. On the other hand, in all study groups, microleakage scores were higher for gingival surfaces and this difference was determined as of statistical significance (p0.05).