Bazı fenolik asit bileşiklerinin kapiler elektroforez yöntemi ile tayini
Determination of some phenolic acids compounds by capillary electrophoresis method
- Tez No: 220876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ DİLEK UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, fenolik asitlerin tayini için Kapiler elektroforez (CE) metodu geliştirilmiştir.Bu metod, toplam uzunluğu 75 cm, etkin uzunluğu 25 cm ve iç çapı 75 ?m olan çıplak silika kapiler kolon kullanılarak 20 mM %10 metanol'lü pH 9.1 tampon çözeltisi kullanılarak geliştirilmiştir. Analizler 18 kV ve 200 nm'de yapılmıştır. Bu şartlarda, iç standart (IS) olarak propil paraben ve t-Sinnamik asit, Klorojenik asit, Gentisik asit, Şirinjik asit, o-Kumarik asit, p-Kumarik asit, Vanilik asit, p-Hidroksibenzoik asit, Kafeik asit, Protokateşik asit sırasıyla 7.601, 9.107, 9.640, 9.854, 10.145, 10.446, 10.949, 11.254, 12.288, 13.608, 15.706 dakikalarda gözlenmiştir.Geliştirilen bu metot, yeşil çay ve bitki ekstraktlarındaki fenolik asitlerin tayini için uygulanmıştır. Sonuçlar metodun fenolik asit bileşikleri için basit ve uygulanabilir bir metot olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The method has developed using a running buffer consisting of 20 mM of 10% methanol with pH 9.1, employing a fused silica column with a total length of 75 cm an effective length of 25 cm, and internal diameter of 75 ?m. 18 kV were applied and produced signals that were detected at 200 nm. Under these conditions, propylparaben was an internal standard and t-Cinnamic acid, Chlorogenic acid, Gentisic acid, Syringic acid, p-Coumaric acid, o-Coumaric acid, vannilic acid, p-Hydroxybenzoic acid, Caffeic acid, Protocatechuic Acid appeared at 7.601, 9.107, 9.640, 9.854, 10.145, 10.446, 10.949, 11.254, 12.288, 13.608, 15.706 minutes, respectivetly. The proposed method has applied to phenolic acid compounds in green tea and plant extracts. The results have shown that the method is a simple and applicable method for phenolic acids.