Daskyleion Akhaemenid Satraplığı sonu ve Hellenistik Dönem
The end of Achaemenid Satrapy and Hellenistic Period in Daskyleion
- Tez No: 220885
- Danışmanlar: PROF.DR. TOMRİS BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Perslerin Anadolu'da kurmuş olduğu dört satraplık merkezinden biri olan Daskyleion, en güçlü dönemini Orta Akhaemenid Dönemi'nde (M.Ö. 477-388) yaşamıştır. Bu çalışmanın konusunu satraplığın son dönemi olan Geç Akhaemenid Dönem ve ardından gelen Hellenistik dönem oluşturmaktadır. Geç Akhaemenid dönem M.Ö. 388 yılında başlayıp M.Ö. 334 yılında sona ermektedir. Bu dönemde, yani 4. yüzyılda Batı Anadolu, Kıta Yunanistan ve kolonilerde ızgara planla birlikte düzenli kent planlaması yapılmaktaydı. Mimari açıdan değerlendirildiğinde, elde edilen kısıtlı verilerle 4. yüzyılda Daskyleion'da düzenli bir kent planının olduğunu söylemek zordur. Küçük buluntulara bakıldığında ise Daskyleion, Attika'dan ithal edilen seramikleri yoğun olarak kullanan bir merkezdir. M.Ö.334 yılında Büyük İskender'in komutanı Parmenion'un Daskyleion'u ele geçirmesiyle sona eren Pers hakimiyeti yerini Makedonya krallığına bırakmıştır. Daskyleion'un da içinde bulunduğu Hellespontos Phrygiası, Makedonyalılardan sonra Diadokhlar olarak adlandırılan generallerin yönetimi altına girmiştir. M.Ö.280-130 yılları arasında bölgede Kyzikos öne çıkmış ve Daskyleion eski önemini tamamen kaybetmiştir. Arkeolojik ve nümizmatik veriler Hellenistik dönemde Daskyleion'un Pergamon ve Kyzikos ile ilişkilerinin olduğunu göstermektedir. Hisartepe kuzey sektöründe ele geçen yapılar ve doğu-batı doğrultulu iki sokak, M.Ö.3 ve 2. yüzyıllarda yerleşimde düzenli bir planlamanın yapılmaya başladığının ipuçlarını vermektedir. Ancak, Daskyleion, dini yapıları, kamu ve konutlarıyla birlikte bir bütün teşkil eden, bilinen anlamda bir Hellenistik kent görüntüsü vermemektedir. Bu dönemde Daskyleion'da Hellenistik dönemin bilinen seramik gruplarından olan Batı Yamacı seramikleri, kalıp yapımı kabartmalı kaseler ve lagynos seramikler kullanım görmüştür.
Özet (Çeviri)
Daskyleion, as one of the satrapal capitals founded by the Persian Empire, was most influential and powerful in the Mid-Achaemenid period (477-388). This study covers the time-period between the Late Achaemenid and the Hellenistic periods. Late Achaemenid period dates to 388-334 BC. Grid city planning was practiced in western Anatolia, mainland Greece and its colonies in the 4th century BC. When the scarce evidences driven out from the architectural remains are considered, it seems difficult to suggest a presence of a regular city planning, i.e. grid planning, at Daskyleion in the 4th century BC. A high quantity of Attic pottery was exported to Daskyleion within this period. Following the capture of Daskyleion in 334 BC by Parmenion, one of the generals of Alexander the Great, the Persian dominance was initially replaced by the Macedonian dominance, and later by the Diadochs. Daskyleion seems to have lost its prominence after the accession of Cyzicus as a new power in the region. The archaeological and numismatic evidences reveal an interrelationship of Daskyleion with Pergamon and Cyzicus. Both traces of two streets in the east-west direction and structures discovered in the northern section of Hisartepe may be signs of a new program of regular city planning in the 3rd and 2nd centuries BC. However, Daskyleion does not display a typical Hellenistic city in terms of its sacred, public and civil structures as a whole. This is a period when the well-known Hellenistic ceramic groups, such as West Slope, Mould-made and lagynos wares were quite popular at Daskyleion.