Yazılı kaynaklar ve arkeolojik veriler ışığında M.Ö. 2. binyıl Batı Anadolu tarihi coğrafyası
In the light of texts and archaeological data, the historical geography of the Western Anatolia in the second millennium B.C.
  1. Tez No: 220884
  2. Yazar: RABİA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Tarih, Archeology, Geography, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
M.Ö. 2. binyılda Batı Anadolu tarihi coğrafyasına iliskin yazılı kaynaklar ve son yıllarda artan arkeolojik arastırmalar sayesinde umut verici bilgiler elde edilebilmektedir. Yazılı kaynaklar arasında özellikle Hitit metinleri uzun yıllardır konu hakkında bize önemli bilgiler vermektedir. Bu metinlerden olasılıkla M.Ö. 3. binyılın sonlarından itibaren birçok beyliğin varolduğunu anlamaktayız. Metinlerde adı geçen beylikler arasında Arzawa Ülkesi, Wilusa Ülkesi, Mira-Kuwaliya Ülkesi, Seha Nehri Ülkesi ve Appawiya, Hapalla Ülkesi, Zippasla-Hariati Ülkesi, Assuwa Ülkesi, Walma Ülkesi, Karkisa ve Masa Ülkeleri, Lukka Ülkesi, Ahhiyawa Ülkesi bulunmaktadır. Tezi yazmamdaki temel amaç, basta Hitit metinleri olmak üzere yazılı kaynakları ve materyal kültürü açığa çıkarmak için yapılan çalısmaları göz önünde bulundurarak bugüne kadarki lokalizasyon önerilerinin hangisinin daha doğru olup olmadığını ortaya koymak ve en uygun tespiti yapabilmektir. Buna göre ilk önce yazılı kaynaklar daha sonrasında da arkeolojik veriler tek tek ele alınmıs, en son olarak da tüm veriler birlikte değerlendirilerek bir sonuca varılmaya çalısılmıstır. Yazılı kaynaklardan yola çıkarak birçok bilimadamı uzun yıllardan itibaren çesitli görüsler sunmustur. Sonuç olarak, M.Ö. 2. binyılda Batı Anadolu'nun siyasi yapısını olusturan beyliklerin lokalizasyonuna iliskin, yazılı kaynaklardaki ifadelerden ve son yıllarda ortaya çıkan bazı arkeolojik kanıtlardan yola çıkarak bazı önerilerin ağırlık kazandığı anlasılmaktadır. Yaklasık olarak M.Ö. 2000/1900 ile 1200 yılları arasını kapsayan oldukça genis zaman diliminde, Batı Anadolu'nun özellikle iç kısımlarında Hititler'in, kıyı kesimlerde ise Mikenler'in etkisinin olduğu görülür. Bu durum doğal olarak Batı Anadolu'nun materyal kültürüne de yansımıstır. Tez çalısmamda Kuzeybatı, Orta Batı, Güneybatı ve ?ç Batı Anadolu olmak üzere dört bölgeyi kapsayan Batı Anadolu Bölgesi'ndeki kazı ve yüzey arastırmaları ayrıntılı olarak verilmeye çalısılmıstır. Batı Anadolu'daki kazılarda ortaya çıkarılan en yoğun arkeolojik buluntu grubunu keramikler olusturduğundan, tezimde keramikler daha ayrıntılı biçimde ele alınmıstır. Bölgenin keramik kültürünün sınırlarını daha çok coğrafi özelliklerin belirlemis olması ve bazı mal gruplarının Batı Anadolu Bölgesi genelinde görülmesi, tek basına keramik kültüründen yola çıkarak siyasi sınırların olusturulamayacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It has hopefully been gained information about the historical geography of the Western Anatolia in the 2nd Millenium B.C. thanks to texts and increased archaeological studies in recent years. Among texts, especially belong to Hittite Empire, give us important information regarding this subject in many years. It has been understood that there were many countries probably beginning from the end of 3rd Millenium B.C. Among the so called countries in the texts, there are the country of Arzawa, the country of Wilusa, the country of Mira-Kuwaliya, the country of Seha River and Appawiya, the country of Hapalla, the country of Zippasla-Hariati, the country of Assuwa, the country of Walma, the countries of Karkisa and Masa, the country of Lukka, the country of Ahhiyawa. The basic purpose of my thesis is firstly to display whether or not which localization suggestions are accurate taking into account the made studies in order to reveal the texts and material culture and secondly to make the most appropriate determination. Accordingly, it is discussed texts in the first chapter and then archaeological data in the second chapter and finally in the last chapter it is tried to come to a conclusion being evaluated all data. Many scholars have offered different suggestions up to now taking into account the texts. As a result, regarding the localization of countries which were generated the political structure of Western Anatolia in the 2nd Millenium B.C., it follows from statements in the texts and the recently-came out some archaeological data that some suggestions are predominated. In the wide time slice covered approximately between 2000/1900 with 1200 B.C., it follows that interior Western Anatolia was taken effect by Hittites and on the coast was taken effect by Myceneans. This condition is naturally reflected on material culture of Western Anatolia. In my thesis, the excavations and surveys in the Western Anatolia which covers four subregion consist of the North-Western, Central-Western, South- Western and Inner-Western Anatolia are tried to discuss in detail. Because ceramics compose the largest archaeological objects obtained from the excavations in the Western Anatolia, ceramic materials have discussed in detailed. To be determined the borders of the so called region?s ceramic culture by the geographical circumstances and to be seen some ceramic wares throughout the Western Anatolia indicate that the political borders won?t be able to set from ceramic culture by itself.