İlköğretim okulu yöneticilerinin yönetim biçimlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of primary school managers' management styles according to some variables
  1. Tez No: 220886
  2. Yazar: DİDEM ARLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Arastırmanın amacı, ilkögretim okulu yöneticilerinin yönetim biçimlerine iliskin ögretmenlerin ve yöneticilerin kendi algılarını belirlemek; ögretmen ve yönetici algılarını karsılastırmak ve buradan hareketle öneriler gelistirmektir. Arastırmanın evrenini, İzmir ilinin Konak, Bornova, Karsıyaka ve Buca ilçe alanlarında bulunan 302 İlkögretim okulunda görevli 10295 ögretmen ile 302 okul müdürü olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini ise 335 ögretmen ile 121 okul müdürü olusturmaktadır. Veriler, Harun Özcan (1996) tarafından gelistirilen 50 yargı maddesinden ve 4 alt boyuttan olusan ölçme aracı ile toplanmıstır. Ölçme aracında, ögretmen ve müdürlerin algıları 5 dereceli likert ölçegi ile saptanmıstır. Ölçek, yetkeci, koruyucu, destekçi ve birlikçi olmak üzere 4 alt boyuttan olusmaktadır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra SPSS 13.0 programı ile istatistiksel analizler yapılmıstır. Analiz sonuçlarına göre tablolar olusturulmus ve yorumlanmıstır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, ?t? testi, tek yönlü varyans analizi ve LSD yöntemleri kullanılmıstır. Arastırma Süresince elde edilen bulgular su sekildedir: 1- İlkögretim okulu ögretmenlerinin, okul müdürlerinin yetkeci, koruyucu, destekçi ve birlikçi yönetim biçimlerine iliskin algılarında; cinsiyetlerine, yaslarına, mesleki kıdemlerine, branslarına, okullarının bulundugu çevrenin sosyo- ekonomik düzeyine göre fark göstermedigi bulunmustur. 2- Ögretmenlerin, çalıstıkları okulun mevcuduna göre, yetkeci yönetim biçimi puanları aritmetik ortalamaları arasındaki fark anlamlı çıkmıstır. 3- Cinsiyet ve yöneticilikteki kıdem degiskenleri ile, ilkögretim okulu müdürlerinin yetkeci, destekçi ve birlikçi yönetim biçimlerine iliskin algılarında bir degisiklik olmadıgı sonucuna varılmıstır. 3.1.Erkek ilkögretim okulu yöneticilerinin, koruyucu yönetim biçimi ölçeginden aldıkları puanların aritmetik ortalamaları, kadın ilkögretim okulu yöneticilerinden yüksektir. 3.2. ilkögretim okulu yöneticilerinin koruyucu yönetim biçimi alt boyutunda yöneticilik kıdemi degiskenine göre farklılık vardır. 4- ilkögretim okulu yöneticilerinin, yaslarına, branslarına, okulun bulundugu çevrenin sosyo-ekonomik düzeyine, okulun mevcuduna göre yetkeci, koruyucu, destekçi ve birlikçi yönetim biçimlerine iliskin algılarında farklılık bulunmamaktadır. 5- ilkögretim okulu yöneticileri ile ögretmenlerin algıları arasında; koruyucu, destekçi ve birlikçi yönetim biçimi alt boyutlarına göre .05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the perceptions of headmasters and teachers concerning the management styles of primary school administrators and by the way to improve suggestions. The universe of this research constitudes of 10295 teachers and 302 school headmasters who work in 302 primary schools in the districts of Konak, Bornova, Karsıyaka and Buca in izmir. The sample of this research consists of 335 primary school teachers and 121 school managers. The data was collected via a questionnaire which was developed by Harun Özcan (1996) that consists of 50 process items and 4 sub-level questionnaires. The perceptions of the teachers and managers were determined by 5 leveled Likert Scale. The questionnaire consists of 4 sub-titles: autocratic, custodial, supportive, corporative management styles. After the data was saved in the computer, it was statistically analysed with SPSS 13.0. According to the results of analysis, some tables were made and explained. To analyse the data, methods like standart deviation, arithmetic mean, ?t? test, one way variance analysis and LSD were used. The findings through the research are as follows: 1- No significant difference was found in the teachers? perceptions about the autocratic, custodial, supportive, corporative management styles of their managers, regarding the gender, age, job seniority, education level, branch, the social economical level of the school environment. 2- A statistically significant difference was found in the teachers? perceptions of autocratic management style used by their school managers regarding the number of students at school. 3- There is not a significant difference between gender, management seniority and the school managers? perceptions of the autocratic, custodial, supportive, corporative management styles. 3.1.On the contrary, male school managers took higher arithmetic average than the female school managers on the behalf of custodial management style. 3.2.There is a difference between management seniority and custodial management of school managers. 4- There is no difference between the managers? age, branch, the social economical level of the school environment, the number of people at school, and the autocratic, custodial, supportive, corporative management styles. 5- A considerable difference of 0.5 level between the perceptions of the teachers and managers regarding the custodial, supportive, corporative management styles was found.