Havaalanı master planlama yaklaşımları ve farklı uygulamalar ile ilgili bir araştırma
Airport master planning approaches and a research on different practise
- Tez No: 220933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN OKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Havaalanı master planı havaalanlarının gelecek beklentilerine yol göstermek için hazırlanır. Master plan ile havaalanı hizmetlerinin genişlemesi ve geliştirilmesi için mantıklı, sürdürülebilir, maliyet etkili bir yöntem oluşturulur. Bir havaalanı büyük ve farklı tesislerin, sistemlerin, kullanıcıların, çalışanların, kuralların ve düzenlemelerin birleşiminden meydana gelir. Bu nedenle havaalanı master planları mühendislik ve teknik tasarımlar gerektiren, işletme ve yönetim tekniklerini içeren politik kararlara ihtiyaç duyan çok disiplinli ve karmaşık bir yapıdadır.Havaalanı master planlaması teorileri ve master plan aşamaları; ICAO, IATA ve FAA gibi uluslararası kuruluşlar tarafından temel prensipleri aynı olmakla birlikte farklı şekillerde tanımlanmaktadır. A.B.D., AB, Türkiye ve diğer ülkelerin havaalanlarının master planlama uygulamaları incelendiğinde, master planlama konusunda uluslararası kuruluşların önerileri ile uygulamalar arasında farklılıklar olduğu görülmektedir. Çalışmada bu farklılıkların neden kaynaklandığı araştırılarak Türkiye'deki havaalanları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The airport master plan is created to guide the future development expectations of airports. Master plan leads to form a method to expand and develop the airport service in in a logical, sustainable and cost effective manner. An airport is comprised of a huge variety of facilities, systems, users, workers, rules, and regulations. So that, airport master plan is in a multidisciplinary and complex structure that needs engineering and technical design issue; includes management technics and needs political decisions.Airport master planning theories and master planning phases are defined in a different way, even though international aviation organization such as ICAO, IATA and FAA have the same fundamental principles. When airport master planning application in USA, Europe, Turkey and the other countries? airports researches, it is found that international organizations suggestion and the applications are different. In this research the reasons of these defferences are questioned and developed some suggestions for Turkish airports.