Eleştirel pedagoji açısından E. Levinas'ta 'öteki' kavramı
Other concept of Levinas in terms of critical pedagogy
  1. Tez No: 220956
  2. Yazar: REMZİ ONUR KÜKÜRT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVİZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
egitim anlayıslarına ve pratigine etkilerini elestirmeyi ve Levinas felsefesi aracılıgıyla ögrencinin biricikligine saygılı, onu `baskalıgında' büyütmeyi hedefleyen, alternatif bir egitim anlayısı önermeyi amaç edinmektedir. Bu amaçla modernist felsefe gelenegi ve kartezyen özne anlayısının, pratik hayatta, egitim süreci örneginde, nasıl bir ögretmen-ögrenci iliskisi dogurabilecegine dair fikir yürütülmeye, böylece ontolojik bir problem ile modernist egitim anlayısları ve süreçleri elestirel olarak iliskilendirilmeye çalısılacaktır. Modernist anlamda bir özne olarak konumlandıgında ögretmenin, ögrencinin farklılıgını dikkate almadan, onu, kendi tasarısına indirgemesi seklinde belirecek bir çatıskılı iliski biçimi, bu çatıskıyı dogurabilecek bir egitim anlayısı benimsedigi zaman kaçınılmaz olarak ortaya çıkabilir. Nitekim; tarih boyunca, özellikle modern dönemde, çogunlukla devlet erkinin ideolojisine uygun bir toplumsal yapı olusturabilecek bireyler için `araç' olarak görülebilecek egitim anlayıslarının uygulanma olanagı bulabildigi gözlemlenebilir. Örnegin; egitimi, yetiskinlerin çocuga istedikleri yönü vermeleri, biçimlendirmeleri ya da egitilenin davranıslarında istendik degisme meydana getirme süreci olarak gördügümüzde, istendik kelimesinin özgür egitim, özgür ögrenci imajıyla çelistigi ve ögrencinin kumanda ile istenilenlerin yaptırıldıgı bir robot olarak düsünülmesine neden oldugu söylenebilir. Bu nedenle egitim sürecinde önemli olan, egitim iliskisinde benzerlik kurdugumuz, çatıskı sorununun, bertaraf edilecegi, ve Levinas'ça bir sorumluluk etigiyle temellendirilebilecek bir egitim anlayısını benimsemek olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to critisize the effect of capitalism that reflects the ideology of modern philosophy tradition, on thought of contemporary education and propose to an alternative educational approach which is respectful to student?s uniqueness and wants to grow him in his own difference by means of Philosophy of Levinas. The other object of the study is to reflect on how subject-object dichotomy aroused by cartesian definition of agenthood realizes itself in real life, namely educational processes. Taht is. 7nvestigating what type of ontological relationship this modernist philosophy produces educator and educated, it also aims to critically analyze current educational approaches. The fact that subject-object dichotomy has caused `power? or `hegemonizing? relationship between the subject and the nature and between others has been criticized by many contemporary thinkers. The human-being that is shaped by this modernist perception of `agent? or `subject? is said to be experiencing this power relation in every aspect of social life such as employer-employee, malefemale, or teacher-student. Situated as a modernist agent, the teacher reduces the learner into her/his desired product without taking learner?s uniqueness into consideration, which causes a dichotomous relationship. As a matter of fact, throughout history educational philosophies have been constructed mostly in line with political and ideological aims of state authority. For instance, when taken as a tool that moulds the learner into a desired pattern or that creates the ?desired behaviour?, it is clear that the word ?desired? is in conflict with the image of free education and learner and it causes learner to be a robot that is vastly controlled. Therefore, in the educational process it is important to accept an educational mentality which won?t be tool for ideologies and can be based with a Levinasien ethic of responsibility.