Sığırların üriner sistem enfeksiyonlarından izole edilen korinebakteriler üzerinde araştırmalar
Studies on the corynebacteria isolated from urinary system infections of the cattle
  1. Tez No: 22096
  2. Yazar: CENGİZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada sığırların üriner sistem enfeksiyonla rından C.cystitidis (C.renale tip III) ve C.pilosum (C.re- nale tip II) suşlari izole edildi, morfolojik, kültürel ve biyokimyasal özellikleri incelenerek identif ikasyonları ya pıldı ve antibiyotiklere duyarlılıkları saptandı. Ayrıca izolasyon yapılan materyallerdeki histopatolojik değişiklik ler incelendi. İzolasyon için materyaller Bursa Et ve Balık Kuru- mu'na kesim için getirilen sığırlardan sağlandı. Kesim son rası incelenen 34BÜ sığırın, üriner sistem enfeksiyonları ba kımından şüpheli olan, 163'ü dişi, 28'i erkek olmak üzere toplam 191'inden materyal alındı. İzolasyon amacıyla dişi sığırların 22'sinden böbrek (çift), 163'ünden idrar kesesi ve idrar örneği, erkek sığırların 4'ünden böbrek (çift), 26'inden idrar kesesi ve idrar örneği alındı. Materyal alınan 191 sığırın 5'inden C.cystitidis, 2'sinden C.pilosum izole ve identiflye edildi. C.cystitidis' in 5 susundan 2'si piyelonef ritis ile birlikte seyreden sistitis, 3'ü sadece sistitis olaylarından izole edildi. C.pilosum'un 2 susu ise sadece sistitis olaylarından izole edildi. C.cystitidis suşları, 37 C'de, aerobic ortamda, Loeffler besi yerinde 2k saatte beyaz, Hoyle besi yerinde kB saatte gri ve nutrient ağarda k& saatte beyaz ve düzgün -1-yuvarlak, küçük koloniler oluşturdular. Gram pozitif düz vb hafifçe eğri çomakçıklar tek tek, çoğunlukla açı oluşturan çiftler veya parmaklık şeklindeki gruplar halinde görüldüler. Loeffler beai yerindeki kolonilerden metilen mavisi ile yapı lan boyamada koyu renkte metakromatik granüller görüldü. Bu suşlar serumlu buyyonda 37DC'de ve 41.5 C'de hafif bula nıklık meydana getirerek ürediler. Kanlı ağarda hemoliz oluşturmadılar. Üreaz, nişasta ve tween 8D hidrolizasyon, glukoz ve ksiloz fermentasyon testleri bakımından pnzitif, kazein hidrolizasyon, nitrat redüksiyon, mannoz fermentas yon ve CAMP testleri bakımından ise negatif bulundular. C.pllosum suşları ise 37°C ' de, aerobik ortamda, L'oeff- ler besi yerinde Zk saatte sarı,Hoyle besi yerinde 48 saat te siyah, nutrient ağarda 24 saatte sarı ve düzgün, yuvarlak, büyük koloniler oluşturdular. Gram pozitif çomakçıklar tek tek, çoğunlukla açı oluşturan çiftler ve kümeler halinde görüldüler. C. pilosum suşlarının metakromatik granülleri, Loeffler besi yerinden yapılan preparatlarda belirgin şekil de görüldüler. Bu suşlar serumlu buyyonda 37 C'de granüler sediment ve pellikül oluşturarak ürediler. 41.5 C'de üreme görülmedi. Koyun kanlı ağarda hemoliz testi bakımından ne gatif bulundular. Üreaz, nişasta hidrolizasyon, nitrat redüksiyon, glukoz ve mannoz fermentasyon testleri bakımın dan pozitif, kazein ve tueen 8D hidrolizasyon, ksiloz fer mentasyon ve CAMP testleri bakımından ise negatif bulundular. -2-Agar disk diffüzyon yöntemine göre yapılan antibiyo tik duyarlılık testlerinde 5 C.cystitidis susunun 5'i erit- rornisin ve gentamisin'e, 4'ü penisilin G'ye, 3'ü streptomisin, kloramf enikol ve tetrasiklin'e, 2 C.pilosum susunun 2'si pe nisilin G, streptomisin, eritromisin, kloramf enikol ve gen tamisin'e duyarlı bulundu. Alınan materyaller histopatolojik olarak incelendi. C.cystitidis ile enfekte böbreklerde, korteksde kronik, medul la ve pelviste akut inflamasyon ile karakterize piyelonefri- tis, idrar keselerinde hemorajik sistitis bulguları saptandı. C.pilosum ile enfekte idrar keselerinde ise submukozada ha fif ödem ve az oranda lenfosit inf iltrasyonu ile karakterize sistitis tablosu gözlendi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sığırların sistitis ve piyelonef- ritisi, sığırların üriner sistem korinebakterileri, C.renale, C.renale tip I, C.pilosum, C.renale tip II, C.cystitidis, C.renale tip III. -3-
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDIES ÜN THE CORYNEBACTERIA ISOLATED FROM URINARY SYSTEM INFECTIONS OF THE CATTLE In this study, C.cystitidis (C.renale type III)and C.pilasum (C.renale type II) strains were isolated from urinary system infections of the cattle. Identification mere made by examining of their morphological, cultural and biochemical characteristics. Antibiotic sensitivities were found out. In addition, the tissue samples were exami ned for histopathological changes. Samples for isolation were provided from the slaughte red cattle in Bursa Meat and Fish Foundation. A total of 3itBD cattle were inspected for urinary system infections. 191 cattle, of which 163 were females, and 2B males, were found to be suspected urinary system infections. For the isolation purpose, 22 couple of the kidneys and 163 bladdersand urine samples were taken from females animals,' while k couple of the kidneys and 2B bladdersand urine samples were obtained from males. C.cystitidis was isolated and identified from 5 ani mals, and C.pilosum from 2 animals out of 191 animals ob taining the samples. The two of 5 C.cystitidis strains were isolated from the cystitis conditions which were found together with pyelonephritis, but the three were from only the cystitis cases. The twa strains of C.pilosum were iso lated from only the cystitis cases. -k-Colonies of C.cystitidis, under aerobic conditions at 37°C, were smooth, circular and small on the all media. They appeared in white colour on Loeffler's medium in 2k hj grey an Hoyle medium in kB h and white on nutrient agar in kB h. Gram positive, straight to slightly curved rods were seen singly, often in angular or palisade arrange ments. Metachromatic granules with dark colour were observed by staining of smears from colonies on Loeffaer's medium with methylene blue. These strains grown in broth with serum ga ve rise to the slight turbidity in medium at 37 DC and 41.5°C. They were found to be negative in hemolysis test on sheep blood agar. It was found that they were positive for urease test, starch and tween BG hydrolysation test, and fermenta tions of glucose, xylose, but negative far casein hydrolysa tion, nitrate reduction, mannose fermentation and CAMP test. Colonies of C.pilasum strains, under aerobic condi tions at 37DC, were smooth, circular and large in the. all media. They appeared in yellow colour on Loeffler's medium in 2k h, black on Hoyle medium in kB h and yellow on nutri ent agar in 2k h. Gram positive rods were seen singly often in pairs (angular arrangements) and masses. Metachromatic granules of C.pilosum strains were markedly observed in the smears made from the colonies on Loeffler's medium. They gave rise to granüler sedimentation and pellicul formation in ^ broth with serum at 37^. Growth was not seen at 41.5QC. They were found to be negative in hemolysis test on sheep blood agar. It was found that they were positive far urease test, -5-starch hydrolysation, nitrate reduction and fermentations of glucose and mannose, but negative for caseine and tween BD hydrDİysations, xylose fermentation and CAMP test. Antibiotic sensitivity test was performed by agar disc diffussion method. Of 5 C.cystitidis strains, 5 were found to be sensitive to erythromycin and gentamicin, 4 to penicillin B, 3 to streptomycin, chloramphenicol and tet racycline. Df 2 C.pilosum strains, 2 were also found to be sensitive to penicillin B, erythromycin, streptomycin, chloramphenicol and gentamicin. The tissue samples were examined for histopatholûgi- cal changes. The findings of pyelonephritis, which charac terized by chronic inflamation in cortex and acute inf lama- ' tion in medulla and pelvis, and hemorrhagic cystitis were observed in the kidneys and the bladders infected with C. cystitidis;respectively. A cystitis situation characterized with light oedema and low rate of lymphocyte infiltration was seen in submucosa of the bladders infected with C.pilosum. KEY WORDS: Bovine cystitis and pyelonephritis, bovine urinary corynebacteria, C.renale, C.renale type I, C.pilosum, C.renale type II, C.cystitidis, C.renale type III. -6-