Savaş konulu sinematografik yayınların gençlerin savaş ve barışla ilgili değerleri ve tutumları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 22095
  2. Yazar: ADİLE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET ' Bu araştırmanın amacı, savaş konulu sinematografik yayınların, gençlerin savaş ve barışla ilgili değerleri ve tutumları üzerindeki etkilerini kültürel yapı içinde incelemek ve irdelemektir. örneklem, benzer kültürel yapıda, 14-19 yaşlarında 20 kız 20 erkek toplam kırk kişiden oluşmuştur. 20 kişi (10 kız 10 erkek) kontrol grubu 20 kişi (10 kız 10 erkek) deney grubudur. Araştırmanın amacı doğrultusunda veri toplamak için birinci grup ile katılarak gözlem ve görüşme (mülakat), diğer grup (deney grubu) ile film gösterimi ve soru kağıdını içeren bir deney yapılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan bulgular şu şekilde özetlenebilir: (1) Savaş konulu sinematografik yayınların en belirgin etkileri, şiddetle ilgili değerler ve tutumlar, kadın ve erkek imajları, ulusal kalıp yargılarda ortaya çıkmıştır. (2) Film tercihlerinin cinsiyetle ilişkili olduğu bulgulanmıştır. Buna bağlı olarak savaş konulu sinematografik yayınların etkileri cinsiyete göre farklılıklar göstermiştir. (3) Savaş konulu sinematografik yayınların etkileri, aile, arkadaşlar, kitie iletişimi aracılı kültürleme ve kültürleşme süreçleri ile ilişkilidir. Etkilerin, mesajlar örneklemin kültürel değerleri ve içinde bulundukları kültürel süreçlerle uyumlu olduğu ölçüde belirginleştiği bulgulanmıştır. (4) Savaş konulu sinematografik yayınların etkileri, izlerken ya da izledikten hemen sonra ortaya çıkmıştır. Etkiler, benlik-tasarımları ile uyumlu olmadığı için, diğer zamanlarda ifade edilmemiştir. (5) Savaş konulu sinematografik yayınların savaş ve barışla ilgili değerler ve tutumlar üzerindeki etkilerinin doğrudan ve tek biçimli değil, kültürel öğelerle sınırlanmış, seçilmiş ve dolaylanmış olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to examine and to discuss the effects of war movies on the youth's values and attitudes about war and peace, in a cultural structure. The sample was composed of 20 girts and 20 boys, aged between 14 and 19, belonging to the same sub-culture. 20 people (10 girls and 10 boys) were an control group and 20 people (10 girls and 10 boys) were an experiment group. In order to collect the data in the direction of the aim of the research, participant observations and interviews were made with the first group. On the other hand an experiment including a movie showing was conducted to experimental group, and a questionaire was given to this group. Findings revealed in the research are summarized below: 1) The most outstanding influences of movies about war were appeared in the values and attitudes related with violence, the images of women and men, the national stereotypes,. 2) Movie preferences were related to sex, therefore, the effects of movies about war showed differences according to sex. 3) The effects of war movies about war were related with family, friends, and mass communication mediated processes of encultration and accuitration. If the mesages were consistent with the sample's cultural values and the cultural processes they were in, the effects were more outstanding. 4) The influences of movies about war came into being either during the watching or just after the watching. Because of these effects were not consistent with sample's self-images, they were not expresed in other times. 5) The effects of war movies on the sample's values and attitudes abaut war and peace were not direct and uniform, but they were limited, selected and mediated by the cultural components.