Türk romanında azınlıklar
Minorities in Turkish novel
- Tez No: 221002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tezde temel olarak 1872- 1950 yılları arasında yazılan romanlarda azınlıkların hangi sıklıkta ve ne biçimde yer aldığı konusu araştırılmıştır. Yazarların azınlıkları anlatırken hangi bakış açısıyla değerlendirdikleri ve bu değerlendirmenin zaman içinde değişip değişmediği araştırılmış ve varsa değişimin sebepleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Bu inceleme Giriş, Türk Romanında Azınlıklar ve Sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde azınlık kavramının dünyadaki gelişimi tespite çalışılmıştır. İslâm tarihinde, Avrupa'da ve Osmanlı Devleti'nde azınlıkların yaşayışları ve devlet içindeki toplumsal ve siyasi statüleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Türk Romanında Azınlıklar bölümünde ise kronolojik bir okumayla romanlarda yer alan azınlık karakterler veya onlarla ilgili unsurlar tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda azınlıklar Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler olmak üzere üç başlık altında değerlendirilmiştir. Roman kahramanlarının toplumsal çevresiyle incelenmesi hedeflenmiştir. Karakter veya vaka çözümlemelerinde azınlıkların toplumsal, kültürel, ekonomik, siyasi vb. yaşantıları çalışmanın esasını teşkil etmiş, yerli karakter veya vaka çözümlemelerine azınlıklarla ilgili olduğu ölçüde yer verilmiştir. Elde edilen tespitler ve bulgular Sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.İncelenen romanlarda azınlıklara bakışın zamanla değiştiği tespit edilmiştir. Yaşanılan devrin siyasi olaylarının Müslümanlarla azınlıklar arasındaki toplumsal ilişkiyi yaralaması azınlıklara bakışın olumludan olumsuza doğru değişmesinde en önemli etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
It was researched in this thesis that in which frequency and in what forms minorities (non-muslims) took part in Turkish novels written between 1872-1950. It was pointed out that from which point of view the authors evaluated the minorities and whether their evaluations changed or not in the course of time and what the reasons of change were if it was.This study has three parts containing introduction, minorities ?non muslims in Turkish novel and conclusion. The rise of minority concept in the world was mentioned in the introduction part. The life of the minorities and their political and social status in the history of Islam and Europe and the Ottoman State was brought out. Minority or non muslim characters and the elements related to them were determined in the part of minorities in Turkish novel. According to this evaluation minorities was classified as Greeks, Armenians and Jews. The aim of the study was to evaluate the heroes in the novels within their social environment. The social, cultural, economical and political life of the minorities was the base of the study in the case and character analysis. Native characters and the case analysis related to them were taken into consideration as they were concerning the minorities. Obtaining results were evaluated in the part of conclusion.It was noticed that the view about the minorities changed in the course of time. The political events of the era that affected the social relationship between minorities and non muslims badly were the basic factors for change about the view for minorities from positive to negative.