Zaven Biberyan'ın 'Yalnızlar' adlı romanıyla Barbara Frischmuth'un 'Pembe ve Avrupalılar' adlı romanında Türk imgesi
Turkish image in the novel of Zaven Biberyan en Titled 'Yalnızlar' and Barbara Frischmuth en Titled 'Pembe ve Avrupalılar'
- Tez No: 187034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Dilbilim, Geography, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ermeni Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmamızda Batı Ermeni Edebiyatının temsilcilerinden Zaven Biberyan'ınYalnızlar adlı romanıyla Avusturya Edebiyatının temsilcilerinden Barbara Frischmuth'unPembe ve Avrupalılar adlı romanındaki Türk imgeleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca ZavenBiberyan'ın ve Barbara Frischmuth'un hayatı ve romanları incelenmiştir.İki çağdaş yazarın eserlerinde yaratılan Türk imgelerinin oluşumunda tarihi geçmişinbüyük bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Biberyan'ın eserinde kadın, cinsellik, aile, mekân,azınlık, nefret, hırs, para, kıskançlık konuları ön plandayken, Frischmuth'da çocuk, toplum,kültür ve iletişim konularının ön planda olduğu görülmüştür. Yazarların eserleri incelenirkenGenel Edebiyat bilimi ve Karşılaştırmalı Edebiyat biliminin yöntemlerinden yararlanılmıştır.Araştırmalar sırasında imgenin genel edebiyat bilimi ve karşılaştırmalı edebiyat bilimindekiyeri sorgulanmıştır. Daha sonra Doğudaki ve Batıdaki Türk imgesi genel olarakdeğerlendirilmiş ve her iki tarafta da bugün hala negatif bir Türk imgesinin kabul gördüğüsonucuna varılmıştır.Doğudaki Türk imgesi bölümünde tarihi zaman içinde Türk-İran ve Türk-Ermeniilişkilerinin edebiyata negatif olarak yansıdığı görülmüştür. Burada da yine Osmanlıİmparatorluğu döneminin Türk algılamasını etkilediği sonucuna varılmıştır. Batıdaki Türkimgesi bölümünde ise Batı ülkelerinden Almanya ve Fransa'nın geçmişteki algılaması ilebugünkü Türk algılaması ortaya konmaya çalışılmıştır. Tarihi seyir içerisinde Batı ülkeleriningeçmişte Türklerden ?vahşi, barbar, korkunç? olarak bahsederken bugün Türklerin Avrupaülkelerine göçmen işçi olarak gitmelerinden dolayı bu imgelemlerin değiştiği görülmüştür.Genel bir Türk algılamasının ardından incelenen her iki eserde de Türk imgelerininfarklı şekillerde ele alındığı görülmüştür. Bu farklılık rastlantı değildir. Her iki yazarın kendihalklarının (Ermeni ve Avusturyalıların) Türk toplumunu belleğinde nasıl algıladıkları bufarklılığın ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Çalışmada yazarların bakış açılarından azınlıkve çoğunluk temalarının nasıl görüldüğü ve yazarların bu temalara yaklaşımları da ortayakonmuştur. Biberyan'ın romanında azınlıkların kendilerini çoğu zaman vatandaşı olduklarıülkeye ait hissetmedikleri ortaya çıkmıştır. Frischmuth'da ise göçmen Türk toplumunun yaniAvusturyalılara göre ?öteki? olan Türklerin topluma entegrasyon için yoğun bir çaba içindeoldukları görülmüştür.Bu çalışma genel olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Edebiyatta YeniAçılımlar ve Metodolojik Yaklaşım başlığı altında Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi veKarşılaştırmalı Edebiyat İncelemesi Olarak İmge konularına yer verilmiştir. İkinci bölümdeDünya'da Türk İmgesi adı altında, Batıdaki Türk İmgesi ve Doğudaki Türk İmgesiincelenmiştir. Bu bölümde Almanya, Fransa, İran ve Ermenistan'ın tarihi perspektifi gözönünde bulundurularak söz konusu ülkelerin Türkiye ile olan ilişkilerinin edebiyata yansımasıüzerinde durulmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde Zaven Biberyan'ın ve BarbaraFrischmuth'un Hayatı, `Yalnızlar' ve `Pembe ve Avrupalılar' Adlı Romanların Biçim veİçerik Karşılaştırması yapılmıştır. Bu bölümde `Yalnızlar' ve `Pembe ve Avrupalılar' AdlıRomanlardaki Farklılıklar ve Benzerlikler konularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we compared the Turkish image as described in two novels, ?Yalnızlar?(Loners) by Zaven Biberyan, a Turkish Armenian writer, and ?Pembe and the Europeans?by Barbara Frischmuth, a writer of Austrian origin. Also, we made an analysis of theirlives.We concluded that history and wars had played a determining role in the formationof the Turkish image in these two books. In Biberyan?s book, issues related to women,sexuality, family, place, minorities, hatred, ambition, money and jealousy are brought to theforeground. Frischmuth, on the other hand, focuses on such issues as children, society,culture and communication.In the section on the Turkish Image in the East it was seen that in the course ofhistory the Turkish-Iranian and Turkish-Armenian relations came to be reflectednegatively on literature. The conclusion reached is that the Ottoman period has affected theway the Turks are being perceived. In the Turkish Image in the West section we dwelt onthe Turkish perception in two western countries, Germany and France, in the past and inour day. It was seen that the western countries who, in the past, used to refer to Turks as?wild, barbaric and horrifying?, have altered that image since the arrival of the Turkishmigrant workers.After making a general assessment of the way Turks are being perceived, theTurkish image in the two books were studied. It was seen that the Turkish images built inthese books are different from one another. That difference was not accidental. Theseauthors have perceived the Turkish society differently from one another-each accordingto the collective memory of his or her own people, that is, the Armenian and the Austrianpeople. In this study we also explained how, from their own perspective, each of theseauthors saw the minority and majority issues and how they approached these themes.Biberyan?s novel indicates that most of the time minority members do not feel they belongto the country whose nationals they are. Frischmuth?s book, on the other hand, describesthe intense efforts the Turkish immigrants, that is, the ?other? from the standpoint of theAustrians, are making to become integrated into the society of the host country.This study consists roughly of three chapters. In the first chapter, under theheading, New Initiatives in Literature and Methodological Approach, the following subjectsare discussed: The Science of Comparative Literature and Image as a ComparativeLiterature Study. In the second chapter, under the heading, Turkish Image in the World,the Turkish Image in the West and the Turkish Image in the East are studied. In thischapter, taking into consideration the historical perspective of Germany, France, Iran andArmenia, we focused on the reflections on literature of these countries? relations withTurkey. In the third chapter of the thesis a Comparative Study of the Lives and Books ofZaver Biberyan (Loners) and Barbara Frischmuth (Pembe and the Europeans is madefrom the standpoint of Form and Content. In this chapter the similarities and dissimilaritiesbetween the two novels are pointed out.