Çocuklarda fiziksel aktivite ve sağlık ilişkili fiziksel uygunluk özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity and health related physical fitness characteristics in children
- Tez No: 221007
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmanın amacı, 9-11 yaş arası çocuklardaki fiziksel aktivite ve sağlık ilişkili fiziksel uygunluk özelliklerinin (beden kompozisyonu, kassal esneklik, kassal kuvvet ve aerobik uygunluk) cinsiyetlere göre farklarını araştırmak ve değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir.Araştırmaya 2007-2008 öğretim yılında, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Emirbeyazıt İÖO 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden gönüllü olanlar velilerinin izni ile katılmışlardır.Araştırmaya 9-11 yaşları arası ilköğretim öğrencileri katılmışlardır. Araştırmaya 60'şar kız ve erkek ilköğretim öğrencisi olmak üzere toplam 120 kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan çocukların fiziksel uygunluk düzeylerini belirlemek için kullanılan ölçüm araç ve izlekleri aşağıdaki gibidir.?Beden Ağırlığı ve Boy Uzunluğu Ölçümleri?Beden Kitle İndeksi (BKİ)?Deri Kıvrım Kalınlığı Ölçümleri?Maks. VO2?Esneklik?El Kavrama Kuvvetinin Ölçülmesi?Fiziksel Aktivite Ölçümüİstatiksel hesaplamalarda, cinsiyetler arasındaki farkları hesaplamak için bağımsız t testi uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi incelemek için korelasyon kullanılmıştır. P değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark ve değişkenler arası ilişki anlamlı kabul edilmiştir. İstatiksel hesaplamalar SPSS (version 11.0) programında yapılmıştır.Sonuç olarak; çalışmaya katılan erkek öğrencilerin bazal metabolizma oranı, fiziksel aktivite düzeyi, günlük enerji harcaması, yağsız vücut ağırlığı, kuvvet ve maksimum VO2 oranları, kızlara nazaran daha yüksek çıkmıştır. Çalışmaya katılan kız öğrencilerin esneklik, biceps, triceps, subscapula, suprailiac, vücut yağ yüzdesi ve vücut yağ ağırlığı değerleri ise erkek öğrencilere nazaran daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF PHYSICAL ACTIVITY AND HEALTH RELATED PHYSICAL FITNESS CHARACTERISTICS IN CHILDRENThe aim of the study was to investigate the differences in physical activity and health related physical fitness characteristics of 9-11 years old children considering gender and examine the correlation between variables.The volunteer 3rd and 4th grade students aged between 9-11 from Emirbeyazıt İlköğretim Okulu in 2007-2008 participated in the study by the permission of their parents. The total students were 60.To determine the physical fitness levels of the students the following measurements were done:?Body weight and height?Body Mass Index (BMI)?Skinfold?MaxVO2?Flexibility?Hand Grip?Physical activity levelThe independent t-test for the diffences between sexes and the correlation for the relationship between variables were administered as statistical analysis. When the p value was lower than 0,05 the difference between groups and correlation between variables were accepted as significant.As the results of study; the basal metabolic rate, max. VO2, strength, lean body mass, physical activity level and daily energy expenditure of boys were higher than those in girls. Contrary to this, the flexibility, bcieps, triceps, subscapula, suprailiac, body fat percentage and body fat weight of girls were higher than those in boys. In spite of the literature that is in favour of the results of this study, further researches are suggested to clear the subject.