Voleybol sporu yapan ve spor yapmayan adölesan depremzede kızlarda fiziksel uygunluk düzeyi ve psikolojik durumun karşılaştırılması: Malatya ili örneği
Comparison of physical fitness level and psychological status in volleyball and non-sport adolescent earthquake victim girls: The Malatya province example
  1. Tez No: 965409
  2. Yazar: GAMZE ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Adölesan dönem bireylerin yaşamlarını etkileyen önemli bir evredir. Bu dönemde yeterince aktif olmayan adölesanlar daha sonra kas-iskelet sistemi problemleri, kardiovasküler hastalık, obezite gibi hastalıklar ile depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sağlık sorunlarıyla karşılaşabilecekleri belirtilmektedir. Ülkemizde fiziksel aktivite düzeyi düşüktür. Deprem sonrası adölesanlarda fiziksel aktivitenin azaldığı gösterilmiştir. Ayrıca depremin bireyler üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada düzenli voleybol sporu yapan ve spor yapmayan depremzede kız adölesanların fiziksel uygunluk düzeyi ve psikolojik durumu bazı parametreler bakımından karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmamız, 6 Şubat 2023 depremini yaşamış Malatya ilinde ikamet eden, haftada minimum 1 saat olmak üzere minimum 1 yıldır voleybol sporu yapan 46 adölesan ile okuldaki beden eğitimi dersi hariç herhangi bir spor yapmayan 46 adölesan olmak üzere toplam 92 (13,77±1,15 yaş) adölesan ile gerçekleştirildi. Adölesanların; 20 metre (m) mekik dayanıklılık koşusu ile kardiyorespiratuar dayanıklılıkları, el kavrama dinamometresi ile kavrama kuvveti, durarak uzun atlama ve dikey sıçrama ile alt ekstremite patlayıcı kuvveti, otur-uzan testi ile esneklikleri ve flamingo denge testi ile dengeleri değerlendirildi. Yenilenmiş Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ-Y), Çocuklar için Benlik Algısı Profili (ÇİBAP) ve Çocuklar için Uyku Bozukluğu Ölçeği (ÇUBÖ) psikolojik faktörler için kullanıldı. Çocukların çalışmaya katıldıkları dönem karne not ortalamaları alınarak akademik başarıları değerlendirildi. Menarş olan 69 adölesan Menstrüasyon Semptom Ölçeği 'ini (MSÖ) doldurdu. Normal dağılan değişkenlere student t testi ve normal dağılmayan değişkenlere ise Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı. İki nitel değişken arasındaki farkı incelemek için Fisher testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a critical developmental stage. It has been reported that adolescents who are insufficiently active may later experience musculoskeletal problems, cardiovascular diseases, obesity, and mental health disorders such as depression and anxiety. Physical activity levels are generally low in Türkiye. Physical activity decreases among adolescents following an earthquake, which also has various negative physical and psychological impacts. Earthquakes have numerous negative effects on individuals. This study aimed to compare the physical fitness and psychological status of adolescent female earthquake survivors who regularly play volleyball (at least 1 hour per week) with those who do not participate in any sports. A total of 92 adolescents (mean age: 13.77 ± 1.15 years) living in Malatya, affected by the February 6, 2023 earthquake, were recruited. The voleyball group comprised 46 adolescents engaged in volleyball for at least one year (minimum 1 hour per week), while the non-sports group included 46 adolescents not involved in any sport beyond physical education. Cardiorespiratory endurance was assessed with the 20-meter shuttle run, grip strength with a hand dynamometer, lower extremity explosive power with standing long jump and vertical jump tests, flexibility with the sit-and-reach test, and balance with the Flamingo balance test. Psychological factors were measured using the Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS), the Self-Perception Profile for Children (SPPC), and the Sleep Disturbance Scale for Children (SDSC). Academic achievement was evaluated via grade point average, and 69 participants who had reached menarche completed the Menstrual Symptom Questionnaire (MSQ). Student's t-test and Mann–Whitney U test were applied for normally and non-normally distributed variables, respectively, and Fisher's exact test for categorical comparisons. Results indicated that the volleyball group had significantly better cardiorespiratory endurance and fitness (p < 0.001) as well as balance (sagittal p = 0.035, vertical p = 0.001, transverse p = 0.002) compared to the non-sports group. They also reported higher perceived athletic competence (p < 0.001) and lower scores in certain sleep disturbances, including sleep–wake transition disorders (p = 0.01) and excessive sweating during sleep (p < 0.001). In conclusion, regular limited physical activity was found to produce positive, albeit limited, effects on some psychological and physical parameters in adolescent earthquake survivors. The limited impact may be due to insufficient dosage of the physical activity performed. In this context, increasing the number of facilities where adolescents can engage in physical activity and employing physiotherapists at these centres could enhance the effectiveness of physical activity.