Rekreasyonun suçu önlemedeki işlevinin incelenmesi
Examining the function of recreation on preventing crime
  1. Tez No: 221009
  2. Yazar: METİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada rekreasyona katılımın, suçun önlenmesinde veya azaltılmasındaki işlevselliği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Bu çalışma, ikincil araştırma tarzında yapılmış bir literatür çalışmadır. Araştırma, geniş bir tarihsel süreç içerinde ele alınmış, konuyla ilgili çok eski tarihli yayınları da kapsamıştır. Bu geniş kapsamın temel nedeni, konuyu içeren çok eski bilimsel teorileri gözden kaçırmamaktır. Bunun yanında konuyu kapsayan en güncel yayınlara da ulaşılmaya çalışılarak, konu çok geniş bir bakış açısında değerlendirilmiştir.Uluslararası hakemli dergilerde yer alan konu ile ilgili makaleler ve araştırma raporları gözden geçirilmiştir. Bunun yanı sıra, ebscohost, proquest, science direct, emerald ve sport discuss veri tabanlarında tarama yapılmıştır. Araştırma, ABD, Avrupa Ülkeleri ve Avustralya'da yapılan çalışmalarla sınırlandırılmıştır.Araştırma için verilerin toplanması, genel bilgiler ve bulgular bölümünün oluşturulması 3 er ay, tartışma ve sonuç bölümünün yazılması 1 ay sürmüştür.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Spor ve rekreasyona katılanlar katılmayanlara kıyasla daha az suç işlemektedirler. Rekreasyon ve suç ilişkisi sosyoekonomik özelliklerden etkilenmektedir. Rekreasyona katılım daha genç olanlarda suçu önlenmesinde daha etkilidir. Rekreasyon ve suç ilişkisiyle ilgili araştırmalar daha çok erkeklere yoğunlaşmıştır. Rekreasyon ve sporun suç üzerindeki olumlu etkisi mevcut araştırmalara bakıldığında tam olarak kesinleşmiş ve açık değildir. Rekreasyonun suçun önlenmesinde terapötik anlamda kullanılabileceği konusunda da daha çok araştırmanın yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The functionality of participation in recreation on eliminating and preventing crime was investigated in this study,. This research is a literature study. It was handled in a large historical process and it was also covered very old publications which is related to the subject. The main reason of this broad perpective is not to overlook earlier scientific theories. In addition to this, the most actual publications that covered the subject were tried to be reached in order to evaluate the subject in an extended view point .The articles and study reports in refereed journals which are pertaining to the subject was reviewed. Moreover, the data bases such as ebscohost, proquest, science direct, emerald and sport discuss were searched. The research was limited by the studies in USA, European Countries and Australia.Data gathering and forming the chapters of literature and findings endured 3 each month, and the writing of discussion and results chapters took 1 month. According to the results from this study; The people who participate in sports and recreation commit more offence when compared with non-participants. The relationship between recreation and crime affects by the socioeconomical variables. Participation in recreation is more effective on younger people in preventing the crime. The researches on the relationship between recreation and crime was rather focused on males. The positive effect of recreation on decreasing and preventing crime is still not certain and clear considering the earlier reseraches. There is a need for further researches to understand whether recreation can be use to prevent crime in a therapeutic way or not.