Meriç-Arda-Tunca nehirlerinin kirlilik durumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 109912
  2. Yazar: ERTAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
./;... ?.«** j--K ı»v OZET Bu çalışmada, Trakya Bölgesinde bulunan Meriç, Arda ye Tuncay'/ Nehirleri'nde, evsel ve endüstriyel atıksulardan ve tarım faaliyetlerinden kaynaklanan biyolojik ve kimyasal kirlenmenin 1997-2000 yılları arasında yıllara göre değişimleri incelenmiştir. Bu amaçla üç noktadan numuneler üç yıl boyunca ayda bir kez olmak üzere derlenmiştir. Numuneler; Meriç Nehri'nin Bulgaristan'dan çıktığı Kapıkule Giriş bölgesinden, Avarız Köyünden geçen Tunca Nehri'nden ve Meriç Nehrinin Merkez İlçe Çıkış bölgesinden alınmıştır. Bu üç istasyondan alınan numunelerde; N02-N, N03-N, NH3-N,TP, S04 2. BOI. KOI. ÇO, pH, sıcaklık ve ağır metaller (Fe, Mn, Cr, Cu, Al, Ni, Co, Zn, Pb) ölçülmüştür. Yapılan analiz sonuçları, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (SKKY) Kıta içi Yüzeysel Suları Sınıflandırılması kriterleri ile karşılaştırılmış Kapıkule'den giren Meriç Nehrinde ölçülen parametrelerin 4/09/1988 tarih ve 19919 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine göre yağışlı mevsimlerde II. sınıf ve kurak mevsimlerde III. sınıf kirlenmiş su konsantrasyona sahip olduğu tespit edilmiştir. Tarım bölgelerinde yapılan incelemeler sonucunda, bu nehirlere suni gübrelemeden gelen Toplam Azot yükünün 88.8 N kg/ha-yıl ve Toplam Fosfor yükünün 0.92 kg/ ha yıl olduğu hesaplanmıştır. Ayrıca sanayiden gelen toplam KOI yükünün ise 1037744.64 ton/sene olduğu hesaplanmıştır. Çalışma neticesinde bu nehirlerde bulunan suların; içme suyu temininde, rekreasyonal amaçlar için (yüzme vb.), alabalık üretiminde, hayvan üretimi ve çiftlik ihtiyacı için kesinlikle kullanılamayacağı, ileri arıtma ile içme suyu temininde, alabalık dışında balık üretiminde, tarım alanlarında sulamada, uygun bir arıtma ile endüstri sektörlerinde (gıda, tekstil gibi sektörler hariç) kullanılabileceği görülmüştür. Nehirlerde yapılacak çalışmalar ( deşarjların kontrol altına alınması gibi) sonucunda nehirdeki organik ve inorganik kirliliğin en az düzeye indirilmesi sağlanacak ve söz konusu nehirlerden daha yüksek kalitede su temin edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
^^ >f #^ % SUMMARY Uc,^,v.... In this study, the variations of biological and chemical p'ollujtipps^5* originating from agriculture, domestic and industrial sewage between the years 1997 and 2000 in the rivers of region Trakya: Meriç, Arda and Tunca have been studied. At this aim, each month samples of this three locations are collected during three years. Collected samples are taken from Meriç River's at the entrance Region of Kapıkule which it leaves Bulgaria, Tunca River crossing Avarız Village and Meriç River's line of departure region at central district. N02-N, NO3-N, NH3-N, TP, S04"2, BOD, COD, DO, pH, temperature, heavy metals (Fe, Mn, Cr, Cu, Al, Ni, Co, Zn, Pb) were measured as parameters in the samples taken from this three stations Analysed results of the samples were compared with In-Continent Surface Water Classification Criterion of Regulation of Water Pollution Checking and measured parameters determining a concentration of II. category in rainy seasons or III. Category in rainless seasons Polluted Water in the Meriç River at the entrance of Kapıkule according to The Official Gazette number 19919 published at 4 September 1988 and went into effect. The load of total N caused by artificial fertilizers and the load of total P are calculated as 88.8 N kg/ha-year and 0.92 kg/ha-year obtained from the result relating to the examinations in agricultural zone. Industrial COD load is calculated as 1037744.64 ton/year. As a result of this study; the water of these rivers very definitely can not use for procure drinking water, for recreations works (swimming etc.), at the raising of trout, at the raising of animals and for supply farm's needs, can use to procure drinking water with an advanced treatment, at the raising of fish except trout, at watering in agricultural zone and at industrial sectors (except sectors like food or textile) with a suitable water treatment. At the result of treatment efforts for the recovery of rivers, organic and inorganic pollutions level in the rivers will be minimized and higher quality waters can procure from the rivers.