Olimpiyat oyunlarının ev sahibi ülke ve kente ekonomik etkilerinin araştırılması
Searching economic impacts of olympic games on host counrty and city
- Tez No: 221015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Spor, Economics, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Olimpiyat Oyunlarının dünyanın en büyük organizasyonu olduğuna şüphe yoktur. Oyunları organize etmenin ülke ekonomisine, tanıtımına, ihracatına, yatırımlarına, turizmine, sporuna, ülkenin imaj ve saygınlığına katkı sağlayacağından emin olan kentler ve ülkeler arasında olimpiyat oyunlarını almak için yoğun bir mücadele devam etmektedir.Bu çalışmada olimpiyat oyunlarının ev sahibi ülke ve kentlere olan ekonomik etkileri araştırılmıştır. Araştırmada ev sahibi ülkelerin olimpiyatların öncesinde ve sonrasında, makro ekonomik değişmeler ele alınmış ve karşılaştırılmıştır. Ayrıca olimpiyatların ülke turizmine sağladığı katkılar da ekonomik gelişimin içinde ele alınmıştır.Bu çalışma ikincil araştırma tarzında yapılmıştır. Araştırma, 1992 Barselona, 1996 Atlanta, 2000 Sidney ve 2004 Atina Olimpiyatları'yla sınırlandırılmıştır. Gerekli bulgulara ulaşabilmek için öncelikle Uluslararası hakemli dergilerde yer alan konu ile ilgili makaleler ve araştırma raporları gözden geçirilmiştir. Bunun yanı sıra, ebscohost, proquest, science direct, emerald ve sport discuss veri tabanlarında tarama yapılmıştır. Ayrıca verilerin oluşturulmasında ev sahibi ülkelerin istatistik enstitüleri, milli olimpiyat komiteleri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi resmi web sayfalarından yararlanılmıştır. Her ev sahibi ülke ve kent için ayrı ayrı elde edilen bulgular makro büyüklüklerine, televizyon yayın gelirlerine, sponsorluk ve bilet gelirlerine ve turizm gelirlerine göre sınıflandırılmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre Sidney ve Atina Olimpiyat Oyunları ev sahibi ülkelerin gayrisafi yurtiçi hâsılalarının artmasına katkıda bulunurken, Atlanta Olimpiyatları için aynı durum söz konusu değildir. Her ülke ve kent için aynı oranlarda olmasa da, oyunlar işsizlik oranlarının azalmasında rol oynamıştır. Bununla birlikte, istihdam oranlarındaki bu artışların genel anlamda hizmet ve inşaat sektörlerinde görülmüştür. Barselona ve Sidney Olimpiyatları'nda harcamalar bütçeyi aşmazken, Atina Olimpiyatları bütçe açığı bırakmıştır. Oyunların öncesi ve sonrasındaki, hatta olimpiyat yılındaki tüketimdeki artış ve azalmalarının gelir seviyeleriyle, yatırım ve harcamalarla doğrudan ilgili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that olimpic games are the most important organization in the world. There has still been a intense contestation between the countries and cities to be the host for olimpic games as they are sure that to be a host makes contribution to the economy, advertisement, export, investment, tourism, sport, image and prestige of them.In this research, the economic effects of olympic games on host countries and cities were investigated. The macroeconomical changes of host countries pre and post olimpic games were examined and compared. Furthermore, the contributions to tourism that take their source from olympic games were studied.This study is a secondary research method. The study is limited by 1992 Barcelona, 1996 Atlanta, 2000 Sydney and 2004 Athens Olympics. To reach necessary findings, firstly, articles and research reports on the subject were checked out in refereed international journals.. In addition, ebscohost, proquest, science direct, emerald and sport discuss databases were investigated. Furthermore, the researcher utilized from host countries? statistic institutes, national olympic committees and International Olimpic Committee?s official web sites to collect the data. Data gathered for four olympic games were classified and compared with each other in the context of macro economic variables, television rights, sponsorship, ticket and tourism revenues.According to the results of the research, while Sydney and Athens Olympic Games contributed to host countries? gross domestic products but the same result isn?t in question for Atlanta Olympic Games. Although they aren?t same for all the hosts, the games had a role to decrease unemployment rates. However, rises in employment rates were generally seen in service and construction sectors. While the expenditures for Barcelona and Sydney Olympic Games didn?t exceed the budget, Athens had a budget deficit. The increase and decrease in consumption pre and post olimpic games were directly relavant to income levels, investments and expenditures.