Türkiye'de erken seçimlerin siyasal yaşam üzerindeki etkileri (1980-2007)
The effects of early elections on political life in Turkey (1980-2007)
- Tez No: 221016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KOŞAR HIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Erken seçimler, Türkiye'de 1980 sonrası sürekli gündeme gelmiştir. 12 Eyül 1980 darbesinden sonra yürürlüğe giren 1982 Anayasası'nın antidemokratik yapısına ek olarak yaşanan siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunlar Türkiye'yi sürekli bir krizle karşı karşıya bırakmıştır.Bu yüzden mevcut siyasal sistem, yaşadığı krizleri atlatmak için sıkça erken seçim yoluna başvurmuştur. Bu süreçte erken seçimlerin hangi koşullar altında ortaya çıktığı ve siyasal sistem içerisinde nasıl işlev gördüğü sorgulanması gereken bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, 1980-2007 yılları arasında siyasi hayatımızın ana temalarından biri olan erken seçim olgusunu siyasal kültür açısından analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Early elections have always appeared on agenda after 1980 in Turkey. In addition to the antidemocratic structure of the Turkish Constitution of 1982 which was implemented after the military takeover of 12 Semtember 1980, political, economic and social issues have brought about a perpetual crisis in Turkey.Thus, the current political system has often appealed early elections to overcome the crisis. In this respect, in which conditions early elections emerged and what they function is something that must be questioned. The purpose of this study is to analyze the phenomena of early election which has been a main theme of our political life.