Atletizmde atlama branşlarının özellikleri ve gelişimi üzerine çalışmalar
- Tez No: 17283
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL ALAÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada atletizmin atlamalar dallarının teknik özellikleri, bu branşların kronolojik gelişimi ve Türkiye'de atlama dallarında en iyi derecelere sahip atletlere uygulanan anket bulguları değerlendirilmiştir. Literatür bilgiler bölümünde atletizmin ve atlamalar branşlarının tarihçeleri, araç teknik ilişkisinin rekorlara yansıması ve teknik analizlerine değinilmiştir. Anket bölümünde atletizmin atlamalar branşlarında 1989 yılında en iyi derece lere sahip sporculara uygulanan anket sonucu elde edilen veriler tartışılmış, sonuç ve öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ekler bölümünde ise, anket sorulan, atlama branşlarının yarışma kuralları ve olimpiyat derecelerinin gelişimi ile Türkiye rekorlarının gelişimi verilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
6- SUMMARY Studies of the technical aspects and improvement of jumping branches in athleticism. The technical data and chronological improvements of jumping branches of the athletics are reviewed in this study. Also results of the inquire are presented and discussed, which is conducted to the best position athletes in these branches in Turkey. In the literature knowledge section of the text; history of the athleticism and jumping branches, reflection of aparatus-technique correlation to the records, technical analyses and the importance of these branches in Olympic Games were reviewed. In the survey section of the text, the answers of the best athletes in 1989 of jumping branches in Turkey were discussed and precautions to be taken were given for improving of the results. In the appendix section, the questions of survey, some important rules in jumping branches, the development of the best results of Olympic Games and also Turkish records were listed. 112