Beden eğitimi ve spor yüksekokulları bünyesindeki rekreasyon bölümlerinin tercih edilme nedenleri ve bölüm öğrencilerinin beklentileri
The reason why recreation department in physical education and sport college is prefered and the expectation of the department students
- Tez No: 221021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları bünyesinde faaliyet gösteriyor olmalarına karşılık rekreasyon bölümleri mezunlarının ağırlıklı istihdam alanlarının turizm sektörü olduğu anlaşılmaktadır. Oysaki rekreasyon bölümlerinin istihdam alanlarına bakıldığında, bölüm öğrencileri; sanayi ve yerel yönetimler rekreasyonu, turizm rekreasyonu, okullar rekreasyonu, terapi rekreasyonu gibi alanlarda uzmanlaşarak mezun olabilirler.Araştırmanın önemi: Yeni bir alan olarak rekreasyon bölümlerini tercih eden öğrencilerin alanla ilgili beklenti düzeyleri yada bu alanı tercih etmelerinin nedenleri henüz araştırılmamış ve yeterli bilgi birikimleri sağlanamamıştır. Bilgi eksikliğinin ortadan kaldırılması ve diğer çalışmalara referans kaynağı oluşturması açısından bu araştırmanın sonuçları önemlidir.Araştırmanın amacı: Bu bilgiler doğrultusunda yapılan çalışmada, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları bünyesindeki Rekreasyon Bölümlerinin tercih edilme nedenleri ve bölüm öğrencilerinin beklentileri ile mevcut durumu ortaya koyarak çözüm önerilerinde bulunmak amaçlanmıştır.Rekreasyon: bireyin mesleki, ailevi, toplumsal ödevlerini yerine getirdikten sonra, bağımsız iradesi ile seçebileceği bir seri dinlenme, eğlenme, bilgi ve becerilerini arttırma ve kendini yenileme uğraşlarına katılmasıdır.(9)Zaman, olayların birbirini izlemesine bakarak zihinde yaratılan ve yine olayların içinde sürüp gideceği düşünülen başı sonu olmayan soyut kavramdır.(28)Serbest zaman, bireyin hem kendisi hem de başkaları için bütün zorunluluklarından veya bağlantılardan kurtulduğu ve kendi isteği ile seçeceği bir faaliyetle uğraşacağı zamandır. Genellikle çalışma dışında kalan zaman dilimidir.(11)Araştırma Yöntemi: Bu Araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları bünyesindeki Rekreasyon Bölümlerinde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin (Muğla üniversitesi, Eskişehir Anadolu üniversitesi, Adnan Menderes üniversitesi, Sakarya üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Başkent üniversitesi, Hacettepe üniversitesi, Kırıkkale üniversitesi, Denizli Pamukkale üniversitesi) bölüm başkanlarıyla ön görüşmeler yapılıp onay alındıktan sonra anketlerin uygulanması için uygun tarih ve saatler belirlenmiştir.Veri Toplama Tekniği: Anketlerin uygulanacağı gün bir akademisyen eşliğinde sınıflara girilip öğrencilere anketler uygulanmıştır. Ortalama yarım saat süren ankette öğrencilerin sosyo-demografik bilgileri, rekreasyon bölümünü tercih etme nedenleri ve bu bölümden beklentilerine yönelik sorular sorulmuştur. Anket uygulanmadan önce gerekli ön bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though Graduated recreation students are in the constitution of the Physical Education and sport department, their employment area is understood that their mostly employment area is tourism. However, when we look the employment area of the recreation department, the students of the this department can be graduated by mastering in the industry and local administration recreation, tourism recreation, school recreation, Therapy recreation department.The importance of the research: As the recreation department is a new department, the interest and expectation of the department students or the reason why they choose this department has not been researched and gathered enough data store. For this reason the result of the research is quite important as it removes the lack of knowledge and makes a reference for other researches.The aim of the research: With the direction of this information, in this study it is aimed to find out the reason why the learner choose recreation department constitution of the Physical Education and Sport College and the expectation of the students and to make suggestions to finding solution by using the extant situations.Recreation: Recreation is that individuals take part in struggle of relaxation, fun, knowledge and ability series by choosing voluntarily and consciously, after they make their professional, family and social duties.Time is an abstract concept that created in the mind by looking the following of the situations and is thought to keep going in the situations and has not got beginning or end.Leisure time is time that individuals slip out all the obligatory and relations for both themselves and the other people and they deal with the activity choosing voluntarily. Generally it is the part of the time except of the working time.Research Method: In this research, screenings have been done with the department chairs of students studying in recreation department of physical education and sport college (Muğla University, Eskişehir Anadolu University, Adnan Menderes University, Sakarya University, Kocaeli University, Başkent University, Hacettepe University, Kırıkkale University, Denizli Pamukkale University) and then they have approved the dates and hours to carry out the questionnaires.Gathering Data Technique: The questionnaires have been carried out in classes with an academician. It has kept going about for half an hour and it is asked to them the socio-demographic information, the reason of the choosing recreation department, and the expectation of the students from this department. The introductory information has been given before carrying out the questionnaire.