Seyahat işletmelerinde elektronik pazarlama uygulamaları ve Antalya ilinde faaliyet gösteren a grubu seyahat acentelerine yönelik bir araştırma
Electronic marketing applications are in the travel enterprises and a research for 'a group of the travel agencies' in Antalya
- Tez No: 221043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji, değişen insan ihtiyaçları yaşam standartlarımızı farklılaştırmaktadır. Önceki yıllarda daha basit yöntemler ile yaptığımız işleri artık daha karmaşık fakat daha rahat ve alternatifi fazla metotlar ile gerçekleştirmekteyiz. Bu değişim ve gelişim günlük yaşamımızı, iş dünyasının işleyişini ciddi anlamda etkilemektedir.Teknolojinin bizlere sunduğu bu gelişim araçlarından en önemlisi internet erişimidir. İnternetin hızlı gelişimi, iş dünyasında yer alan tüm sektörleri de ciddi boyutta etkilemektedir. Gerek ürün gerekse hizmet pazarlamasında tercih edilen internet, kamu sektöründen özel sektöre kadar birçok alanda kullanıma açıktır. Artık her sektörde, her alanda kullanılan internet teknolojisi ile yapılan işlerin maliyeti azaltılarak, hız, rahatlık, kolaylık, zaman gibi avantajlar ön plana çıkmaktadır. Tanıtım-Pazarlama-Satış gibi hizmetlerin internet ortamında müşterilere sunulabilmesi, hem işletmeler hem de müşteriler tarafından oldukça tercih edilen bir yöntem olma özelliği kazanmıştır. Her iki kesim içinde çeşitli avantajlar sağlayan elektronik pazarlama uygulamaları ile iş akışının kolaylaşması, zaman kazanımı, yüksek kâr elde etme gibi olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Ortaya çıkan bu avantajlar neticesinde, internet kullanımının arttırılması, elektronik pazarlama uygulamalarının işlevselliğinin geliştirilmesi sağlanabilmektedir. Özellikle son yıllarda turizm sektöründe de kullanımı hızla artan internet, zamanın şartlarından geri kalmamayı dünya standartlarını yakalamayı ve yaşamı kolaylaştırmayı öngörmektedir.Bu çalışmanın inceleme konusu, seyahat işletmelerinde elektronik pazarlama uygulamalarını kapsamaktadır. Konu derinlemesine incelendiğinde, bilişim teknolojisinin önemli bir aracı olan internet erişim ağının bireysel ve sektörel bakımdan kullanım alanları ile karşılaşılan avantajlar ve dezavantajlar ele alınmıştır. İzleyen bölümde geleneksel pazarlama yaklaşımlarından elektronik pazarlama uygulamalarına geçişi gerekli kılan nedenler ve hizmet sektörünün önemli bir parçasını oluşturan seyahat işletmelerinde elektronik pazarlama uygulamalarının kullanımının sosyal ve ekonomik yaşama olan etkileri incelenmiştir.Ayrıca, seyahat işletmelerinin pazarlama yöntemleri, gerçekleştirdikleri elektronik pazarlama uygulamalarına katılım şekilleri, amaçları, yöntemleri ve elde ettikleri sonuçlar açıklanmıştır. Bu bakımdan, incelemeye konu olan elektronik pazarlama uygulamalarının geçmişten günümüze gelişimi, tercih edilme nedenleri, avantajları ? dezavantajları ve turizm sektöründe internet kullanımı ile elektronik pazarlama uygulamaları, Antalya ilinde faaliyet gösteren ?A Grubu Seyahat Acenteleri? bünyesindeki işletmeler de görgül olarak sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, advanced technology, changing human needs make our life standard dissimilar. We have been achieving the works more complicated but easier with different methods that we did with simple techniques in the past. With this transformation and development, daily life and work life changing seriously.The most important object supplied to us by technology is internet. Rapidly progress of internet influence all sectors taken part in business world. The internet, favored in either product or in service marketing is open for usage from public sector to private sector. Now, with internet which is used in all areas, costs are decreased, advantages such as speed, comfortableness, ease, timing come to front in all indrustries. Being presented of introduction, marketing, selling us services via internet is so important method for not only customers but also companies. Activities of electronic marketing which provide various advantages to both side deal with positive results such as making easy of business, saving time, having high profit. On the result of these advantages increase of using internet and progress of electronic marketing?s function have been provided. The internet, which is spreading in tourism industry very fast lately, requires not to stay back of the present time, catching the life standarts, and making easier.Subject of searchment for this investigation, has been based on practice of travel agencies about electronic marketing.When the topic is researched deeply, advantage and disadvantage of using internet in individualy and profit in sectors have been investigated. On the following chapter, necessary reasons of changing traditional marketing methods to electronic marketing methods and effects of using electronic marketing in travel agencies, which are so important part of service sector, to social and economical life have been searched.In addition, marketing methods of travel agencies, electronic marketing practice verified, aims, methods and results have been examined. Therein, progress of electronic marketing since the past, reasons of preference advantages and disadvantages and using internet technology in tourism with electronic marketing applications will be searched around ?A Class Travel Agencies? which are based on Antalya Region.