Türk bankacılık sisteminde kredi riski yönetimi ve Yapı Kredi Bankasına ilişkin örnek bir uygulama
Credit risk management in turkish banking system and a sample application on Yapi Kredi Bank
  1. Tez No: 221042
  2. Yazar: DERYA ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Finansal kuruluşlar uzun yıllardan bu yana çeşitli nedenlerden ötürü birtakım güçlüklerle karşı karşıya kalmışlardır. Bankacılık sektöründeki ciddi problemlerin başlıca nedeni, yetersiz kredi standartları, zayıf risk yönetimi ya da banka müşterilerinin kredibilitelerinde bozulmaya yol açabilecek türden ekonomik gelişmelerin ve diğer koşullardaki değişmelerin iyi izlenmemesi gibi etmenlere bağlı olmaya devam etmektedir.Kredi riski en basit anlamıyla, bir bankanın kredi müşterisinin ya da kendisiyle bir anlaşmaya taraf olanın, anlaşma koşullarına uygun biçimde yükümlülüklerini karşılayamama olasılığıdır. Bankalar, kuvvetli ve etkin risk yönetimi sayesinde bir yandan piyasaların yaşadığı olağanüstü durumlarda bankanın karşı karşıya kalabileceği kayıpları azaltırken diğer yandan da riske göre düzenlenmiş getiri analizleri ve daha karlı ürünler ile büyüyerek hissedarlarına değer katarlar. Kuvvetli ve etkin risk yönetimine sahip bankalar üstlendikleri kredi, piyasa ve işlemsel riskleri her yönü ile detaylı olarak incelerler, olası krizlerde kayıplarını daha önceden ölçerler, bu kayıpları en aza indirgeyecek önlemleri alır, aldıkları riske karşın elde edecekleri kazanca değip değmeyeceğini önceden belirlerler.Temel amaç, karlılığı arttırmak için sermaye, getiri ve riski birbirleriyle ilişkilendirirken, pazarın sürekli artan ve çeşitlenen zor taleplerini tatmin edebilecek bir risk yönetim sisteminin oluşturulmasıdır.Yukarıda belirlenen amaçlar çerçevesinde bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır;İlk bölümde, kredinin tanımı, unsurları, fonksiyonları, türleri, kredilendirme süreci ve kredilerin sorunlu hale gelme nedenlerinden bahsedilecektir.İkinci bölümde, risk yönetimi adı altında, bankacılıkta risk ve risk kavramı, risk yönetiminin amacı, önemi, süreci ve yapısı anlatılacak, bankacılık sektöründe bankaların karşılaştıkları risk türleri ile ilgili bilgiler verilecektir.Üçüncü bölümde, kredi riskinin tanımı, önemi, amacı, kapsamı, temel ilkeleri, Basel'in kredi riski yönetimindeki önemi ve kredi riski ölçüm yöntemleri anlatılacaktır.Son bölüm olan dördüncü bölümde ise bankacılık rasyoları yardımıyla Yapı ve Kredi Bankasındaki kredi risk değişimleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Financial institutions have faced some difficulties for various reasons for long years. The main reason for the serious problems in the banking sector stems from the insufficient monitoring of loan standards and weak risk management or the economical developments, which may cause spoilage in bank customer credibility and that of change under other circumstances.In the simplest sense, loan risk is the possibility related to the fact that loan customer of a bank or anybody, who is a party to any agreement signed with himself / herself, may not perform her / his own liabilities on the basis of agreement terms. The banks reduce the losses experienced by itself under extraordinary circumstances which markets may face through strong and efficient management and increase in size with return analyses arranged on the basis of risk and more profitable products and contribute value to their shareholders. The bank, haveing strong and efficient risk management, observe the loan, market and transactional risks with every aspect and in detail; assess their losses in possible crises before hand; take the precautions to reduce these losses to a minimum level; whether or not the risk to be taken by them will be worthy for the yield they will get.Basic purpose is to associate capital, return and risk with each other in order to augment profitability; to form a risk management method to satisfy continously increasing, varying and difficult demands of the market.This research is composed of four chapters under the purposes determined above.In the first chapter; definition, elements, functions, types, credit facility process of a loan and the reasons for the problematical credits shall be definedIn the second chapter, under the name of risk management, risk and risk concept in banking; the purpose, importance, process and structure of the risk management will be described and information will be given about risk types faced by the banks in the banking sectorIn the third chapter; definition, importance purpose, scope, basic principles of the loan risk; the importance of Basel in loan risk management and loan risk assessment methods will be explained.In the final fourth chapter; loan risk changes in Yapı Kredi Bank will be examined with the help of banking ratios.