The effect of organizational career management on organizational commitment
Örgütsel kariyer yönetiminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
- Tez No: 221061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel kariyer planlama uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ölçmektir.Tezin araştırma aşamasında, farklı sektör ve departmanlarda çalışanların şirket mevcut kariyer planlama uygulamaları ile çalışan kariyer planlama aktiviteleri beklentileri arasındaki algısal farkın (bu çalışma da beklenti farkı olarak isimlendirilmiştir) çalışanın örgüte bağlılığını arasındaki ilişki ve etki incelenmiştir. Ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim ve kıdem demografik özellikleri göz önünde bulundurularak beklenti farkı ile örgütsel bağlılık faktörleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is measuring the effect of organizational career management activities on organizational commitment.In the research stage of this thesis the effect of the perceptual differences between the existing career management system and the expected career management system (named as expectation gap in this study) on the organizational commitment of the employees working at various sector and department, is analyzed. Also if there is a difference depending on the demographic variables of the gender, age, level of education, tenure in the present job over the relation between expectation gap and organizational commitment is analyzed.