Askeri Ceza Kanunu'nda ölümle sonuçlanan neticesi sebebiyle ağırlaşmış suçlar
The aggravation of an offence due to ıts consequences, whıch are death ended, in military penal code
  1. Tez No: 221076
  2. Yazar: YAKUP DURANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Türk Ceza Kanunu'nun 23. maddesinde neticesi sebebiyle ağırlaşmış suçlar ?Bir fiilin, kastedilenden daha ağır veya başka bir neticenin oluşumuna sebebiyet vermesi halinde, kişinin bundan dolayı sorumlu tutulabilmesi için bu netice bakımından en azından taksirle hareket etmesi gerekir.? şeklinde tanımlanmıştır. Bu terim Askeri Ceza Yargılamasında da kullanılabilmektedir. Bu tezde, ölümle sonuçlanan üç suç tipi açıklanmaya çalışılmıştır. Askeri Ceza Kanunu'nda daha başka ölümle sonuçlanan suç tiplerine rastlanmaktaysa da bunların arasından özellikle kasten yaralama sonucu oluşan suç tipleri açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca yine bu tezde Türk Askeri Ceza Kanunu ile diğer bazı ülkelerin Askeri Ceza Kanunları ile Türk Askeri Ceza Kanunu'ndaki suç yapısından da bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aggravation of an offence due to its consequences is termed as ?where act couses more serious results, or result other than intended, a person will not be culpuble unless he has actede, at least, with recklessness in regard to such act? in Turkish Penal Code, article 23. This term also can be used in Military crimes. Declination the three of military crimes that resulted in the death is tried in this thesis. Although there are many crimes that resulted in the death, the crimes, especially, amoung the intentionaly injury crimes are selected. In this thesis, also, the Turkish and the other countries Military Penal Code, and the shape of the crimes in Turkish Military Penal Code took place.