Tarihimizde Amin Alayları ve eğitim açısından değerlendirilmesi
The ?Amin Pageants? in our history and the appraisal of them in the point of view of education
  1. Tez No: 221075
  2. Yazar: ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Hz. Peygamer devrinden medreseye geçiş dönemine kadar eğitim kurumlarını ve genç nesilleri gününün şartlarına uygun bir şekilde yetiştirme görevini üstlenen sıbyan mekteplerini ele alınmıştır. İkinci bölümde Âmin Alaylarından, onu oluşturan folklorik öğelerden ve hatıralardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Âmin Alaylarının din eğitimi açısından değerlendirilmesi ve Âmin Alayı motifleri ile günümüz eğitimini karşılaştırılmıştır. Okul korkusu ve bu korkuyu ortadan kaldırmaya yönelik yapılan oryantasyon çalışmalarına değinilmiştir. M.E.B.'nın ilköğretim gönderdiği bir genelge ile her ders yılının ilk haftasında yapılmasını istediği uygulamalarla Âmin Alaylarında yapılan uygulamalar karşılaştırılmıştır. Tezimiz sonuç ve değerlendirme başlığı ile bitirilmiştir.Çalışmamızın amacı Osmanlılarda çocuklarda oluşabilecek okul korkusunu engelleyip onları eğitim ve öğretime istekli hale getirmek amacıyla yapılan Âmin Alaylarını ve yapılan bütün Âmin Alayı etkinliklerini tam anlamıyla vurgulamak yazarların hatıralarıyla konuyu anlaşılır kılmak Âmin Alayı uygulamasından örnekler vererek oryantasyon eğitimi kapsamında yapılan etkinliklerin çeşitlendirilmesinde eğitimcilere yeni uygulamalar kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of three main chapters. In the fırst chapter, the education institutions; from the term of Hz. Prophet to the transition period to the medresseh and the Schools of ? Sıbyan?, which undertake the duty to train the young generations in appropriate with the conditions of the era have been considired. In the second chapter, the ?Amin Pageants? and the folkloric elements and the memories which constitute them have been discussed. In the third chapter, the evaluation of the ?Amin Pageants? in the point of view of religious education and the motifs of the ?Amin Pageants? and the current education have been compared. The fear of school and the orientation studies with the aim to abolish this fear have been mentioned. A circular which The Ministery of Education sent to the elementary schools and the applications which it wanted to be carried out in the first week of every course term and the applications carried out in ?Amin Pageants? have been compared. Our thesis has been finished with the conclusion and evaluation title.The aim of our study is to emphasize completely the ?Amin Pageants? which was established to make children more willing about the education by preventing the fear of school that was probable to appear in children and the entire Amin Pageant activities; to maket he issue comprehensible by the memories of the authors; to cause the educators gain new applications in the field of varieting the activities which were created in the scope of the orientation education by giving examples from the ? Amin Pageant?application.