Türkiye'de çocuk dergilerinin çocuk eğitimine katkısı ve milliyet kardeş dergisi
The contribution of kids journal to kid training and milliyet kardeş journal
- Tez No: 221097
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye'de Çocuk Dergilerinin Çocuk Eğitimine Katkısı ve Milliyet Kardeş Dergisi? adlı çalışmada, çocuk eğitimine olumlu açıdan katkı sağlayan çocuk dergisinin nasıl olması gerektiği Milliyet Kardeş dergisi incelemesiyle saptanmıştır.Öncelikle, eğitim kavramı üzerinde durularak, çocuk gelişiminde eğitimin rolü araştırılmıştır. Buradan hareketle toplumsallaşma süreciyle bağlantılı olarak, çocuk eğitiminde ailenin ve okulun rolü irdelenmiş ve nasıl olması gerektiği belirlenmiştir. İncelenen örnek Milliyet Kardeş dergisi olduğu için ayrıca medyanın çocuk eğitimine etkisi ve medya okuryazarlığı kavramı üzerinde de durulmuştur. Çünkü ailenin, okulun ve medyanın rolü, çocuk üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisini yaşam boyu hissettirmektedir.Türkiye'de çocuk dergilerinin eğitimdeki yerinin saptanması için Türkiye'deki çocuk dergileri ve tarihsel gelişimleri araştırılmıştır. Son olarak da Milliyet Kardeş dergisinin son bir yılda çıkan sayıları incelenmiştir.Okuyucusunu önemseyen Milliyet Kardeş, çocuklarla direkt iletişime girmiş, onların becerilerini ortaya çıkarmıştır. Bu yöntem sayesinde, derginin hazırlanmasında çocukların katkıları olmuş, dergide çocukların beğeni ve istekleri sergilenmiştir. Dergide, çocuğun ürününün böyle ortaya çıkarılması ile yaratıcılık özendirilmiştir.Sonuç olarak; derginin bazı eksiklerinin olması dışında, içeriğinde edebiyat ürünleri, dünyadan haberler, hayvan sevgisi ve fen bilimleri temalarının önemli bir yer tuttuğu gözlenmiş. Çocuğun hemen hemen tüm gereksinim ve becerilerini düşünen bir dergi olma niteliği taşıyan Milliyet Kardeş, çocuğa kişisel bir ilgi ile yaklaştığı tespit edilmiştir. Yayımlandığı yıllarda pek çok çocuğa okuma ve edebiyat zevki vermiş, ayrıca bugün ustalığını kabul etmiş pek çok sanatçının keşfine de yol açmıştır. Dergi içeriği ve çocuğa yaklaşımı ile Milliyet Çocuk dergisi ekolünü eğitim açısından geliştirerek sürdürmüştür. Gösterilen bu beğenide, Türkçe'yi güzel kullanması, baskısındaki kalite, konularının değişik ve dünyaya açık olması ve çocuğa yaklaşımındaki ciddiyetin rolü büyüktür.
Özet (Çeviri)
In the study called ?The Contribution of Kids Journal to Kid Training and Milliyet Kardeş Journal?, how kids journal that contribute to kid training positively should be is determined by the research of Milliyet Kardeş Journal.Firstly, the role of ?training? in kids development is studied by dwelling upon the concept of ?training?. In relation with the process of socialization, the role of the family and school on kids training is examined and how it should be is determined. As Milliyet Kardeş Journal is a model for that, it is focused on the effect of media on kids training and the concept of media literacy. Because both positive and negative effects of the family, school and media are seen all through life.Kids journal and their development in Turkey are examined to determine the role of kids journal on training. Lastly, recent issues of Milliyet Kardeş Journal are examined thoroughly.As Milliyet Kardeş Journal considers the readers, it directly communicates with the kids and reveals their skills. Thanks to that method, kids contribute to the preparation of that journal and the likings and desires of the kids are displayed in that journal. In the journal, creativity is encouraged by the revealance of kids work.Consequently; except for some defects of the journal, it is observed that literary works, news from the world, themes of animal liking and science have important places in the journal. Milliyet Kardeş Journal, caring for all needs and skills of the kids, shows kids a special interest. When it was published, it enjoyed many kids and made many of today?s skillful writers famous. With the content of the journal and its approach to the kid, Milliyet Kardeş carries on its doctrine by developing on education. It is appreciated owing to its good use of Turkish, the good quality of its edition, use of different subjects and the seriousness of the approach to the kids.