Türkiye otomotiv sektörünün gelişimi ve ihracatı arttırma stratejileri
Development and export enhancement strategies of Turkish automotive industry
- Tez No: 221109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Çalışma, ?Türkiye Otomotiv Sektörünün Gelişimi ve İhracatı Arttırma Stratejileri? başlığı ile Türkiye'deki otomotiv sektörü yöneticilerinin sektörün ihracatının geliştirilmesi stratejileri ve rekabet gücü hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi ve buna göre sorunların tespit edilmesi ile öneriler getirilmesini amaçlamıştır. Kuramsal ve uygulama alanlarında toplanan bilgiler çalışmanın uygulama aşamasında ampirik bir çalışma ile parametrik testler kullanılarak değerlendirilmiştirSon günlerde ciddi bir küresel ekonomik yavaşlamanın olabileceği yönündeki güçlenen beklentiler Türkiye otomotiv sektörü açısından bir iç talep daralmasına ve yatırımların olumsuz etkilenmesine neden olacağı beklentisine yol açmaktadır. Bu beklentiler düşünceleri ülkemizde lokomotif sektör olan otomotiv sektörünün üzerinde yoğunlaştırmaktadır. İhracatta da ülkemizin en önde gelen (son yıllardaki ihracat birincisi olan) sektörü olan otomotiv sektörünün, ithalatındaki artış dikkat çekici özelliklerdedir.Otomotiv sektörü yöneticilerinin İç ve Dış Piyasa Stratejileri bileşenleri üzerinde (ürünün kalitesinin rekabetselliği farklı etkilediği düşüncesi hariç) farklı düşünmedikleri sonucu ortaya çıkarılmıştır. Firmaların özelliklerinden ürün tasarımı kaynağı ile ihracat kanalı konularının lisansörlerinin oynadığı roller açısından rekabetsel stratejilerin farklılaşmalarının odak noktasını oluşturdukları bulunmuştur. Türkiye otomotiv sektöründe görev yapan yöneticiler firmalarının özelliklerine göre farklılaşmaları dikkate alındığında kişisel özelliklerine göre daha çok farklılaşmaktadırlar. Türkiye otomotiv sektöründe hizmet içi eğitim gereksinimi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study entitled with ?Development and Export Enhancement Strategies of Turkish Automotive Industry? aimed at determining the views of managers in Turkish automotive industry for developing the export strategies and improving competition power, and so determining concerns and brings recommendations. Information gathered at theoretical and application domains are appraised through an empirical survey with parametric tests.Recent expectations on a possible global economic recession bring expectations for a domestic demand shrinkage and investments be affected negatively. These expectations focus the considerations on the automotive sector, the locomotive sector of our country. Rapid developments in exports of the automotive industry (the leading one) are accompanied by drastic increase in its imports.It is found that managers of Turkish automotive industry managers think alike on components of domestic and international market strategies (except on effect of product quality on competitiveness). The difference in the views of managers in Turkish automotive industry on product design and export channels raise from the role their licensers play. The differences stem more from their individual considerations than from their considerations related to the characteristics of their firms. Turkish automotive industry managers are worth to be recommended to take in-service training.