Inclusion of Turkey's manufacturing sector in global value chains: The case of automotive sector
Türkiye'nin imalat sektörünün küresel değer zincirlerine entegrasyonu: Otomotiv sektörü örneği
- Tez No: 635839
- Danışmanlar: DR. AYÇIN YELDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de genel ekonomik çerçeve ve otomotiv sektörünün 1950'lerden itibaren gelişimi incelendiğinde, küresel değer zincirlerine gitgide daha fazla dahil olduğunu gözlemliyoruz. Bu eğitim öncelikle otomotiv sektöründe yaygın olarak gözlemlenebiliyor. Neo-liberal teoriler, küresel değer zincirlerinin yerel yapılarda bir yükselmeye, gelişmeye ve üretim yapılarında değişikliklere sebep olduğunu belirtiyor. Dikey yükselme süreçlerde ve üretim yapılarında gerçekleşen bir gelişme ve verimlilik olarak tanımlanıyor. Gelişmeden ise, gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki üreticilerin küresel değer zincirlerine entegrasyon için uluslararası firmalar tarafından talep edilen standartların yerine getirebilmelerini anlıyoruz. Hipotez uluslararası değer zincirlerine katılımın gelişmekte olan ülkeler için direkt olarak pozitif etkileri olup olmadığı sorusu üzerinde temelleniyor. Bu çalışmada, küresel değer zincirine katılımın belirli sektörlerdeki teknoloji yoğunluklu üretim ve uluslararası ticaret bakış açısından dezavantajlarına yönelik ampirik bulgularını araştırıyoruz. Bu tezde, yükselmeyi savunan argümanların geçerliliğini ve bunların Türkiye Araştırma Geliştirme verileri üzerindeki yansımalarını inceliyoruz. Bu bağlamda, 1990-2016 döneminde ithalat ve ihracat rakamlarının sektörler bazında dağılımlarını, dış ticaret partnerleri kıyaslamasını, Ar-Ge harcamalarını ve Yabancı Direkt Yatırım gibi çeşitli perspektifleri analiz ediyoruz. Bu analizlere göre küresel değer zincirlerine katılım gelişmekte olan ülkeleri direkt olarak olumlu etkilemiyor. Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya gibi doğu Avrupa ülkelerinde de Güney Afrika, Meksika ve Arjantin gibi ülkelerde de Ar-Ge yatırımları yönünden benzer eğitimler gözlemleniyor. Buna karşılık veriler eksik ve tüm ülkeler ve yıllar için erişilebilir değiller. Bu araştırma yüksek teknolojili sektörlerde Türkiye'nin ihracat oranlarında belirgin oranda bir artış olmadığını göstermektedir. Buna karşılık Türkiye'nin orta-yüksek teknolojili sektörlerdeki ithalat oranlarının katsayılar halinde artışını gözlemliyoruz. Doğrudan Yabancı Yatırım akışlarının en etkin uluslararası ticaret ortakları olan ülkeler ile hali hazırda kurulmuş uluslararası ticaret ilişkilerini birebir yansıttığını gözlemliyoruz ve Küresel Değer Zincirleri'ne katılımda 3.çepherdeki bir etmen olarak özel sektörde şirket ortaklıkları vasıtasıyla karşımıza çıkıyorlar. Elimizdeki verileri incelediğimizde Türkiye örneği üzerinde gelişmekte olan ülkelerin küresel değer zincirlerine katılımının avantajları savunan Neo-liberal argümanların doğrulanamadığı sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
When the Turkish macro-economic framework from the 1950's on is examined, we observe a constant increase in inclusion in the Global Value Chains. This is process is especially significant for the case of the automotive sector. The neoliberal approaches state that, the inclusion in the Global Value Chains cause upgrading, development and reshaping in local production structures. The vertical upgrading is defined as an improvement and efficiency, which take place within processes and production modes and methods, while development is, the enablement for an inclusion in the Global Value Chains according to fulfill a certain set of standards of developing economies to meet the quality requirements in the sector and multinational enterprises . The hypothesis is based on the question, whether the inclusion in the Global Value Chains have a positive effect on the developing countries directly. We research for empirical evidence for the disadvantages of an inclusion in the Global Value Chains from a technology intensity in production of distinct sectors and an international trade point of view. In this thesis, we examine the validation of the argumentations referring to an upgrade and its reflections on Research and Development Statistics for Turkey. In this context, the import and export data for sectors, top international trade partners, R&D expenditure and foreign direct investment data have been analyzed for the period between 1990-2016. The Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia have been also facing similar patterns, as South Africa, Mexico and Argentina in terms of R&D Expenditure. However, the dataset is not complete and reachable for all countries and years series. This research confirms that there is not a remarkable increase in high-tech sectors export shares for Turkey. We see an exponential increase in the imports of mid-high-tech goods. FDI Flows reflect the existing trade relationships with top partners and contribute to inclusion in the GVCs as a 3rd Tier Implication via company partnerships. The findings do not confirm the Neo-liberal theories' approaches and reject the existence of advantages of inclusion in the Global Value Chains for Turkey as a developing country.