Mini ölçek pilot tesiste sarı pasta üretimi
  1. Tez No: 22111
  2. Yazar: MELİH ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
??f" > ÖZET Hava karıstırmalı Pasuka tankları endüstriyel uranyum tesislerinde ve diğer teknolojik proseslerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada serbest hava karıstırmalı Pasuka tankıyla yapılan liçing işlemleri ve elde edilen liç çözeltilerinden uranyumun kazanılması incelenmiştir. Manisa_Köprübası~Kasar cevheriyle yapılan Pasuka liçing işlemlerinde, sıcaklığa ve zamana bağlı olarak uranyum kazancı belirlenmiştir. Çalışmada 2/5 Katı/sıvı oranında, 20 Kg cevherle, 20 Kg(H2SO/)/t cevher asittüketimi ve 50 1/dk hava akis hızı ile optimum şartlarda yapılan çalışmada, 40°C'ta % 62.22'lik uranyum kazancı sağlanmıştır. Elde edilen liç çözeltileri, Purolite A 450 anyon değiştirici reçine içeren sabit yataklı bir kolondan geçirilerek, % 73.80'e varan bir adsorpsiyon verimi ve maksimum % 97.27' lik elüsyon verimi sağlanmıştır. Elde edilen eluat solvent ekstraksiyonu işlemine tabi tutularak, sıyırma işleminden sonra amonyum diuranat (ADU) halinde çöktürülmüstür. Ele geçen konsantrenin (ADU) % 65.7 uranyum içerdiği saptanmıştır. Pasuka tankında yapılan liçing işlemleri sonucunda, uranyum kazancının mekanik karıstırmalı tanklarda yapılan liç işlemlerine göre daha düşük olduğu gözlenmiştir. Kullanılan Purolite A 450 reçinenin uranyum kazanma proseslerinde uygulanabileceği görülmüştür. Bütün bu işlemler sonucu elde edilen sarı pastanın, içerdiği uranyum ve saf sizi ıklar açısından standartlara uygun olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The air-agitated Pachuca Tanks are in use at the Industrial Uranium Plants and the others technological proces ses. In this present work, the leaching operations realised in the free air-agitated pachuca tank and the recovery of from this leaching solutions have been investigated. In the packuca leaching operations realised with Mani- sa-Köprübasi"Kasar ores, the yield of uranium related with temparature and time is determineted. The study relased under the optimum conditions, as the ratio of sol id/1 iquid= 2/5, with 20 Kg ore, 20 Kg(H_S0, )/t ore acid consumptions, and 50 1/min air flow rate, at the 40°C,it have been obtained 62.22 % uranium yield. The leaching solutions obtained has been transferred throught a column containing Purolite A 450 anion exchanger resin, and has been obtained about 73.80 % adsorption yield and 97.27 % elution yield. The eluate obtained is treated a solvent extraction operation, and after stripping operation is precipetated as amonium diuranate (ADU). They have determined that the concentrate obtained (ADU) contains 65.7 % uranium. Regarding the leaching operation results at the air- agitated pachuca tank, they have observed that the yield of uranium is less then the mechanical one. It has observed that the Purolite A 450 resin is available to the uranium recovery processes. It has observed that the uranium concentrate obtained after all these operations, is available at the necessary standarts in view of uranium content and impurities. II