Uluslararası finansal raporlama standardı III kapsamında işletme birleşmeleri ve muhasebeleştirilmesi
Business combination and it?s recording within international financial reporting standard III
  1. Tez No: 221124
  2. Yazar: ONUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu İşletme Birleşmeleri isimli 3 numaralıUluslararası Finansal Raporlama Standardı'nı Uluslararası Muhasebe Standardı 22'ninyerine yayınlamıştır. Söz konusu standarda göre; Tüm işletme birleşmeleri satınalmayöntemine göre muhasebeleştirilecektir, birleşme sırasında oluşan şerefiye senede en azbir kere değer düşüklüğü testine tabi tutulacaktır, birleşme sırasında edinilenözkaynakların makul değerinin iktisap maliyetini aşan kısmı gelir olarak kayıtlaraalınacaktır, maddi olmayan duran varlıklar ve şarta bağlı yükümlülükler makul değerleriile mali tablolara alınacaktır. Bu çalışma ile, Uluslararası Finansal RaporlamaStandardı 3 kapsamında işletme birleşmeleri incelenmiş ve örnekler verilerek, mevcutuygulama farkları bertaraf edilmeye çalışılmış ve Tekdüzen Hesap Planı'na dahiledilmek üzere Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na uygun yeni hesapönerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
International Accounting Standards Board, has issued International Financial ReportingStandard 3 which is named as Business Combination, instead of International AccountingStandard 22. According to IFRS 3; All business combinations should be accounted withacquisition method, goodwill should be tested for impairment at least annually, the fairvalue of net assets acquired exceeding cost of acquisition should be recognized as profit,intangible assets and contingent liabilities acquired in a business combination should berecognized at fair value at acquisition date. With this study, International FinancialReporting Standard 3 within business combination is examined, existing practicaldifferences are tried to be solved with given samples and some new accounts aresuggested in accordance with IFRS 3 to be included in Turkish Uniform Chart ofAccounts.