Bir iletişim formu olarak bilgisayar oyunlarında 'Auteur oyun' kuramı
Auteur game theory and computer games as new forms of communication
- Tez No: 221125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDER AYDIN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez auteur kuramının bilgisayar oyunlarına uyarlanabilirliğini ve uygulanabilirliğini incelemektedir. Auteur kuramı geçmişte eleştirel bir yöntem olarak sanat yapıtlarını incelemek için kullanılmıştır ve oyunlara da uygulanması mümkündür. Bilgisayar oyunları sadece eğlence amaçlı kullanılan metalar değildir. Oyunların sanat yapıtı olarak değerlendirilmesi de mümkün olabilir. Bu çalışma, oyunları, popüler sanat alanında tanımlamakta ve oyunların simülasyon, yazılım, kural temelli sistem gibi farklı boyutlarını sanatsal olarak potansiyelleri doğrultusunda ele almaktadır. Sanat ve bilgisayar oyunları ilişkisinin bu analizi sanat yapıtlarının farklı değerlendirme ölçütlerine ve oyunların farklı yaklaşımlarla sanatsal değerlerine odaklanmaktadır.Bu çalışmamda sanat ve bilgisayar oyunu ilişkisini ele aldıktan sonra, auteur kuramının temel kavramları ve tarihsel arka planını sunuyorum. Film sanatçısı olarak auteur üzerine kuramları inceliyorum. Kuramdaki değişiklikler, kuramın farklı zaman ve mekânlardaki etkileri, farklı kullanımları da auteur kavramının sınırlarını çizmek maksadıyla sunulmaktadır.Auteur kuramının bilgisayar oyunları alanına etkisi ve oyun üretimine dair auteur kuramları da bu tezin kapsamı içindedir. Oyun üreticilerini auteur statüsüne yükseltme fikrini eleştirerek, auteur kuramını eleştirel bir yöntem olarak kullanmayı öneriyorum. Oyunlarda auteur'ü ?dahi sanatçı? olarak tanımlamak yerine, oyun-gerçeklik ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesini öneriyorum. Daha sonra auteur oyun eleştirisini kurarken bilgisayar oyunlarının ifade aracı olarak kullanımının olanaklılığını, anlatısal ve biçimsel özelliklerini inceliyorum. Auteur kuramının kökenlerinden farklı olarak bilgisayar oyuncusunun auteur olarak imkânlılığı da bu tez içinde tartışılmaktadır.Auteur kuramının yeniden kavramsallaştırılmasının ardından, bu eleştirel yöntemin bilgisayar oyunlarına nasıl uygulanabileceği gösterilmektedir. Gonzalo Frasca örnek vaka olarak ele alınmış ve oyunları auteur oyun eleştirisi ile analiz edilmiştir. Bu eleştiride hem auteur'ün kontrolünde estetik değişkenler olarak oyun öğeleri, hem de Frasca'nın kendi yazılarındaki oyunlara dair perspektifi ve yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the possible extents to which the auteur theory can be applied to the analysis of video games. Main question around which present study is evolved is: Can auteur theory which has been prevalent as a critical method to analyze films in cinema, be also applied to the interpretation of contemporary video games?In this thesis, games are defined in the field of popular art, thus different dimensions of games, such as simulation, software, rule-based system, which are in relation to the potential of games as art works are at the focus of the study. Also, different valorization methods of art works and the art value of games from different perspectives are also among the issues that are discussed in the thesis.The historical background and key concepts of auteur theory are presented. In order to better understand how auteur theory is used as a critical method in contemporary artworks, historical transformation and different interpretations of the theory in different contexts are largely discussed.Similarities between auteur theory and game theories which focus on authorial methods constitute the main paradigm of this extended usage of auteur theory to analyze video games. To develop the auteur game criticism I examine expressive uses and possibilities, also narrative and formal aspects of video games. Then, I suggest to revaluate games and reality relationship. Differently from the original auteur theory, I define the possibility of player as auteur.After reconceptualizing auteur theory, I propose an example of how auteur criticism method could be applied to video games. Specifically, I examine Gonzalo Frasca as an auteur and criticize his games. .In order to extensively analyze Frasca?s games with respect to auteur game criticism, I use both game elements defined as aesthetic variables which are under the control of game auteur, and Frasca?s own perspective and methods as described in his writings.