Uranyum ekstraksiyonunda sığla yağının ekstraktant olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 22115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
-II- OZET Bu çalışmada, sığla ağacından elde edilen bir nevi eterik yağ olan sığla yağı ekstraktant olarak kullanıl mıştır. Optimum ekstraksiyon koşullarından çıkılarak, sığla yağında uranyumun sıyrılmasını etkileyen para metreler; sıyırma reaktifi, reaktifin konsantrasyonu ve pH'ı, organik/sulu faz oranı, kademe sayısı, sıcak lık etkileri incelenmiştir. Öncelikle optimum ekstraksiyon koşullarında stok çözelti hazırlanmış, ekstraksiyon verimi saptanmıştır. Sığla yağının benzende çözelmesiyle üç faz ortaya çık maktadır. Bunlar organik, sulu ve çözünmeyen sığla (ka tı) fazdır. Çalışmalar benzen-sığla içeren organik faz da yapılmıştır. Sığlanın kompleks yapısı nedeni ile faz ayırımında güçlükler gözlenmiştir. Her sıyırma iş leminden sonra sulu fazdaki uranyum miktarı DBM (Di- Benzoil Metan) yöntemi ile spektrof otometrik tayin edil miştir. Sığla yağında uranyumu sıyırma çalışmalarında en uygun sıyırma reaktifi olarak 1 M NaCl+0.05 M H-SO^ seçilmiştir. Optimum koşullar; sıyırma reaktifinin pH*ı= 1.44, 0/A= 3/1, kademe sayısı=2, sıcaklık= 20 °C-III- olarak bulunmuştur. Belirlenen optimum koşulların uygulanması ile uranyum organik fazdan % 38'lik sıyır ma verimi ile kazanılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY In this study, the sığla oil a kind of eteric oil obtained Liquidambar orientalis mill is used as an extractant. The parameters effecting the stripping of uranium; stripping reagent, concentration of reagent and pH, organic/aqua phase ratio, stage number and temperature effects are examined. Above all, stock solution is prepared under the conditions of optimum extraction and the efficiency of extraction is calculated. Three phases come out by the solution of the sığla oil in benzen. There are organic, aqua and the solid sığla oil phases. These studies are performed in the phase including the benzen-sığla. There have been some diffuculties in the phase of seperation because of the complex state of the sığla. The uranium concentration of aqueous solutions are measured spectrophotometrically by the D.B.M. method. In the study of stripping of uranium in the sığla oil, 1 M NaCl+0.05 M H_SO. is chosen as the most 2 4 convenient stripping reagent. The optimum stripping-V- conditions are as follows: pH= 1.44, 0/A= 3/1, stage number= 2, temperature^ 20 C. The uranium stripping obtained under these optimum conditions is 38%.