Karbonatlı Sarıcaoğlu (Bergama) örneklerinin sodyum karbonat-bikorbonat liçingi ve liçing parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 8137
  2. Yazar: MESUT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. MERAL ERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Karbonat içeriği yüksek olan Sarıcaoğlu Bölgesi örneklerine alkali liçingin uygulanabilirliğinin incelendiği bu çalışmada uranyum ekstraksiyonunu etkileyen parametreler-pulp yoğunluğu, alkali konsant rasyonu, sıcaklık ve liçing süresi- incelenmiştir. Uranyum ekstraksiyon yüzdeleri I iç liköründeki uranyum konsantrasyonunun Arsenozo-III metodu ile spektrofoto- metrik analizlerine dayalı olarak belirlenmiştir. Çalışılan örneğin uranyum konsantrasyonu, HN03, HCIO. ve HF asid karışımlarında çözmeden sonra, laser- uyarımlı fluoresans analiz tekniği ile ölçülmüş ve ayrıca gama spektroskopisi ile de belirlenmiştir, örneğin minerolojik analizi polarize mikroskopla, element analizi ise atomik absorbsiyon spektrometresi ile yapılmıştır. Liçingden sonra elde edilen liç likörünün kompozisyonu, bazı önemli metal iyonları ve toplam çözünmüş katı (TDS) konsantrasyonu tayin edilerek belirlenmiştir. Sonuçta, K/S - 3/10 pulp yoğunluğu, (240+60) g/l (Na2003+ NaHCOg) alkali miktarı, 50°C liçing sıcaklığı ve 4 saat liçing süresi optimum liçing koşulları olarak belirlenmiştir. Optimum liçing koşullarında elde edilen uranyum ekstraksiyonu % 30,4 olarak bulun muştur. Oksidant olarak MnO", NaC103 ve H202 kullanıl mış ve uranyum ekstraksiyonunda belirgin bir artış göz 1 enememi ş t i r. Uygulanan yıkama ile % 15,3' lük bir uranyum ekstraksiyonu elde edilebilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar yıkamadan önce ve sonra liçing artığı katı daki uranyumun laser-f luor imetrik analizleri ile de kontrol edilerek, doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the subject is to determine the alkali leaching applicability on the Sarıcaoğlu Region Samples having high carbonate contents. In order to find out the parameters effecting uranium extraction; Pulp density, alkali concentration, temperature and leaching period have been searched. Uranium extraction percentages have been determi ned basing on the spectrophotometr ic analysis by Arsenazo-III method of the uranium concentrate in leach liquor. Uranium concentration of sample worked on; has been measured after having dissolved in HNO", HCIO, and HF acid mixtures by the technique of laser- excited fluorence analysis and furthermore has been determined by gamma spectroscopy. Minerological analysis has been executed by polarizing microscope and element analysis by atomic absorbtion spectrometer. Composition of leach liquor obtained after leaching has been determined by some important metal ions and the concentration of total dissolved solids (TDS). Optimum leaching conditions were found to be: K/S = 3/10, (240+60) g/1 (Na2C03+ NaHCOg), 50°C and 4 hours of retention. Uranium extraction obtained in optimum leaching conditions has been found as % 30,4. Mn02, NaClOg and H^O» have been used as arf oxidant and no prominent increase has been observed in uranium extraction. By the washing method applied, an uranium recovery percentage of % 15,3 has been obtained. Before and after washing, through the method of laser fluorimet- ric analysis of uranium in residue, the result obtained has been controlled and verified.