The effect of branding on consumer purchase intention: A study in Turkish apparel industry
Markanin tüketici satin alma niyetine etkisi: Türkiye giyim sektörü üzerinde bir araştirma
- Tez No: 221150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, Türkiye hazır giyim sektöründeki marka çağrışımları ve marka öğeleri ile satın alma niyeti arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bu amaçla, marka çağrışımları ve marka öğelerinin 1980 ? 1990 yılları arasında doğan gençlerin satın alma niyeti ile ilişkileri ortaya konulmuştur.Çalışmanın çerçevesini belirlemeden önce Türkiye hazır giyim sektörünün durumu ve 1980 ? 1990 arasında doğan gençlerin eğilimlerini saptayabilmek amacıyla literature araştırması yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre marka bilinirliği, marka sadakati, algılanan ürün kalitesi, fiyat bilinci ve moda bilinci'nin tüketicilerin alım niyetinde etkili karar değişkenleri olduğu saptanmıştır. Bu değişkenler incelendiğinde ise marka bilinirliği, marka sadakati, algılanan ürün kalitesi ve fiyat bilincinin marka değeri kavramı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Çıkan bu sonuç üzerine günümüzün en önemli konularından biri olan marka değerine odaklanılmasına karar verilmiştir. Çalışmanın çerçevesi oluşturulurken ise Aaker (1991) ve Keller (1993, 1998)'ın marka değeri modelleri dikkate alınmıştır. Çalışmanın ana çatısını ise Keller (1993, 1998)'ın marka değeri modelleri oluşturmaktadır. Geliştirilen model doğrultusunda marka çağrışımları ve marka öğeleri ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiler test edilerek incelenmiş ve ilişkilerin varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effects of the brand strategies on consumer purchase intention in the field of apparel marketing. For this purpose, it is aimed to state the relations in between brand associations and brand elements with the purchase intention of the generation born between 1980 and 1990.Before designed the study, a literature review, was conducted in order to analyze the textile and apparel industry and preferences of Generation born between 1980 and 1990 through apparel industry. The results shows that brand awareness, brand loyalty, perceived clothing quality, price consciousness, fashion consciousness are the decision variables, effective on consumers? purchase intention (Sproles&Kendall,1986; Fairhurst,1985; Abraham,1992; Chung,1999; Sung,1998). When analyzed these variables, it is seen that four of them, which are brand awareness, brand loyalty, perceived quality, and price consciousness, are directly relating with the concept of brand equity. And it is decided to focus brand equity, that is one of the hottest topics in management today. While shaping the research frame, Aaker and Keller?s models are basically taken into consideration and analyzed and the Keller?s model is used while creating the conceptual framework of the study. Based on the framework the relations were tested and the whole relations between brand associations and brand elements with purchase intention were stated through the research results.