Kişisel marka genişletme stratejisinin tüketicinin satın alma niyetine etkileri
Effects of personal brand extension strategy on customers purchase intention
- Tez No: 602125
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN NAZAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kişisel markalaşma, bireyin temel kişisel özelliklerini tanıtmak için benimsediği pazarlama stratejileri ile ilgili bir pazarlama konseptidir. Kişisel markalaşma, ünlü politikacılar, sanatçılar ve sosyal entegrasyon, destek veya benzersizlik arayan insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kişisel markalaşma ve marka genişletme stratejileri kavramları çoğunlukla akademisyenler tarafından incelenmektedir. Ancak literatürde bu kavramlar arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışan çalışmalar konusunda boşluk olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle bu çalışma, kişisel markalaşma ve marka genişletme stratejisi kavramlarına ilişkin bir literatür taraması sunmayı amaçlayıp, sonrasında bu iki kavramı birleştirip ortaya kişisel marka genişletme kavramını çıkarmıştır. Marka genişletme stratejilerinin tüketicinin satın alma niyeti üzerinde olumlu etki yaptığı hipotezinden yola çıkılarak, kişisel marka genişletme stratejisinin de aynı etkiyi sağlayıp sağlamayacağı araştırılmıştır. Sonuca göre kişisel marka genişletme stratejileri belli ürün kategorilerinde –kozmetik, moda, teknoloji, lüks tüketim- tüketicinin satın alma niyetini olumlu yönde etkilediği, ancak gıda ve imalat ürün kategorilerinde aynı etkiye sahip olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal brand is a marketing concept which is related to a marketing strategy when an individual adopts to promote their own basic personal skills and other characteristics. Personal brand is a concept that is used extensively by well known politicians, artists and people seeking social integration, support or uniqueness. The personal brand concept and brand extension strategy are extensively examined by academics. However, it is understood that there is some gap in the literature about the studies that attempt to understand the relationship between these concepts. Therefore, this study aims to present a literature review on the concepts of personal branding and brand extension strategy and then combine these two concepts to build the concept of personal brand extension. Based on the hypothesis that brand extension strategies have a positive effect on the consumer's purchase intention, it has been investigated whether the personal brand extension strategy will have the same effect. According to the results, personal brand extension strategy has positive effects on consumer's purchase intention in certain product categories - cosmetics, fashion, technology, luxury consumption - but not in food and manufacturing product categories.