Sigorta pazarlamasında bireysel emeklilik hizmetlerinin planlanması ve bir uygulama
The planing of privat pension services in insurance marketing and a practice
- Tez No: 221154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PİRTİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye'de son yıllarda dikkati çeken sorunların arasında sosyal güvenlik sistemi ön sıralarda gelmektedir. Sistemin sorunlarının çözümü yolunda yine son yıllarda atılan adımlar arasında bireysel emeklilik sistemi son bir yıl içerisinde toplumda ve basında yoğun bir ilgi uyandırmıştır.İnsanlar sosyal güvenlik ihtiyacından dolayı, gelecekte doğacak sosyal riskleri kontrol altına almak istemelerinden dolayı birinci basamak denilen devlet desteği ile sosyal güvenliği sağlayacak kurumlar kurmaktalar. Bu kurumlar görevlerini yapmışlar; ancak zamanla devlete külfetli olmaya başlamış ve insanların ihtiyaçlarına karşılık veremez hale gelmişlerdir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı ikinci ve üçüncü basamak denilen özel emeklilik sistemi ortaya çıkmıştır.Türkiye'de sosyal güvenlik sistemine yardımcı olabilecek, gönüllülük esasına dayalı bireysel emeklilik sistemine Ekim 2003 tarihi itibariyle başlanmıştır. Araştırma sonuçlarında bireysel emeklilik sisteminin ülkemizde günden güne artış gösterdiği ve bireysel emeklilik sisteminin geleceği açısından umut verici bir durumdur. Bireysel emeklilik sisteminin başarısı katılımcıların eğitimi ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Social security system has been one of the significant problems in Turkey in recent years. There has been a great deal of interest of the public and media towards private pensioning, which is among the steps taken for the solution of those problems.As a result of their need for social security, in other words, their wish to control the social risks possible to occur in the future, people set up establishments of social security by taking aid from the governmental support, which is called the first division. Those establishments served well, but in time they started to cause trouble and failed to answer people?s needs. As a result of this and suchlike reasons, the private pensioning system called the second and the third division has emerged.On October 2003, a private pensioning system which was based on volunteering principle and which would aid to the social security system of Turkey was initiated. According to research results, it is obvious that private pensioning system in our country is expanding day by day, and this is a promising situation considering the private pensioning system. The success of the private pensioning system depends on the education of the participants.