Türk Hukukunda çocuklara özgü güvenlik tedbirleri
Safety measures pecullar to children at Turkish Law
- Tez No: 221164
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk Ceza Hukukunda, fiil tarihinde 12 yaşından küçük veya 12-15 yaş arasında olup da işledikleri fiil nedeniyle ?algılama? ve ?irade ( isteme )? yetenekleri bulunmayan çocuklar hakkında ceza yerine başka bir yaptırım türü olan ?çocuklara özgü güvenlik tedbirleri?nin uygulanması öngörülmüştür. Çünkü modern ceza hukukunda ceza yaptırımı, ancak kendilerine kusur yüklenebilen kişiler hakkında uygulanabilmektedir.?Çocuklara özgü güvenlik tedbiri? olarak uygulanacak tedbirler Çocuk Koruma Kanununda koruyucu ve destekleyici tedbir olarak düzenlenen danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık ve barınma tedbirleridir.Bu tedbirler ?yaptırım? ve ?hüküm? niteliğinde olduğundan muhakkak ?ceza mahkemesi? tarafından, ?mahkeme kararı? şeklinde ve işlenen suçun tehlikeliliği ile orantılı olarak verilmeli ve infazı da Cumhuriyet savcısınca yapılmalıdır.Çocuklara özgü güvenlik tedbirleri ile ilgili olarak Çocuk Koruma Kanununda yapılan düzenlemeler çok yetersizdir. Bütün düzenleme, ÇKK'nın 11. maddesi ile 5. maddeye yapılan bir atıftan ibarettir. Oysa güvenlik tedbirleri atıflarla düzenlenemeyecek kadar zor ve karmaşıktır. Bu nedenle konuya ilişkin ayrı hükümlerin konulmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
That applying ?safety measures peculiar to children? which is another type of sanction instead of punishment for the children being younger than the age of 12 or between the ages of 12, and 15 on the action date who have not ability for ?perception? and ?will (desire)? due to the action performed is foreseen at Turkis Criminal Code. Because, at modern criminal law penal sanction can be applied to the ones who can be accepted as faulty.The measures to be put in force for ?safety measures peculiar to children? regulated as ?protecting? and ?supporting? measures at Child Welfare Law are education, care, health, and sheltering measures.For these measures have the ?sanction? and ?adjudication? characteristics, they must be imposed by ?criminal court? as ?legal decision? according to the degree of the danger of the crime and must be executed by public prosecutor.The regulations at Child Welfare Law about the safety measures are inadequate. They are just the regulations referred to the Articles 11, and 5 at Child Welfare Law. Though, safety measures are much more complicated, and difficult then just referring. That?s why, it is necessary to legislate related to the subject.