Çocuklara özgü güvenlik tedbirleri
Security measures for children
- Tez No: 674873
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çocuk suçluluğu özellikle XX. yüzyıldan itibaren tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de artmıştır. Evrensel bir nitelik taşıyan bu sorunu çözmek ve çocukları korumak amacı ile ulusal ve uluslararası alanda çeşitli politikalar geliştirilmiştir. Bunlardan birisi de çocuklar hakkında uygulanma niteliğine sahip yaptırımların çeşitlendirilmesi olmuştur. Çocuk suçluluğu alanında yapılan araştırmalar ceza yaptırımının çocukların suç işleme eğilimlerini azaltmadığını göstermiştir. Türk hukuk sisteminde de ceza yaptırımı dışında“çocuklara özgü güvenlik tedbirleri”adı altında ayrı bir yaptırım türü öngörülmüştür. Çocuklara özgü güvenlik tedbirlerine ilişkin hükümler 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, Çocuk Koruma Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile Çocuk Koruma Kanununa Göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarının Uygulanması Hakkında Yönetmelik'te dağınık şekilde düzenlenmiştir. Mevzuatta yer alan bu düzenlemelere bakıldığında, hükümler arasında bazı çelişkiler ile belirsizliklerin bulunduğu, tedbirlerin uygulama alanının sınırlı ve içerik olarak da çocukları topluma yeniden kazandırmak bakımından yetersiz olduğu görülmüştür. Bu çalışmada çocuk adalet sisteminin temel ilkeleri ve ögeleri ile çocuklara özgü güvenlik tedbirlerinin karşılaştırmalı hukuktaki yeri üzerinde durulmuştur. Ayrıca tedbirlerin Türk hukukundaki amacı, çeşitleri, uygulanma şartları, usulü ve infazı ile hakkında tedbir kararı verilebilecek çocuklara ilişkin bilgilere yer verilmiş ve mevcut düzenlemeleri iyileştirmeye yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency, especially since the XX. century, has increased in Turkey as well as in the whole world. In order to solve this universal problem and to protect children, various national and international policies have been developed. One of these has been the diversification of sanctions that can applied against children. Studies in the field of juvenile delinquency have shown that criminal sanction does not reduce the tendency of children to commit crimes. In the Turkish legal system, a separate type of sanction is envisaged under the name of“security measures for juveniles”, apart from criminal sanction. The rules of security measures for juveniles are scattered in many laws and regulations like Turkish Penal Code No. 5237, Child Protection Law No. 5395, Regulation on the Procedures and Principles Regarding the Implementation of the Child Protection Law and the Regulation on the Implementation of Protective and Supportive Measures Given in accordance with the Child Protection Law. When these regulations in the legislation are examined, it has been seen that there are some contradictions and uncertainties between the provisions, the scope of application of the measures is limited and the content is insufficient in terms of resocialization. In this study, the basic principles and elements of the juvenile justice system and the security measures for juveniles in comparative law are emphasized. In addition, information about the purpose, types, application conditions, procedure, and execution of the measures in Turkish law and the juveniles for whom a precautionary decision can be made are given, and some suggestions are made to improve the existing regulations.