Planning of time management on goal setting. An application for managers in different sectors
Hedef koyma üzerinde zaman yönetimi planlamasi. Farkli sektörlerde yöneticiler için bir uygulama
  1. Tez No: 221184
  2. Yazar: İREM DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLI KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı zaman yönetimi planlamasının hedef koyma üzerindeki katkısına bakmayı içermektedir. İlk bölümde, zaman yönetiminin kişisel ve organizasyonel olarak ayırt edici yönlerine değinmiştir. Bu bölümde, zaman yönetimi kavramı içinde kısa dönem ve uzun dönem planlama ile birlikte esneklik kavramının da üzerinde durulmuştur.Tezin ikinci kısmında, hedef koyma ve hedef koymanın yönetim literatürü içindeki yerine bakıldı. Başarılı bir hedef koymada planların yapılmasını ve kişisel öğelerin denetlenmesini içerir. Bu süreç aynı zamanda güçlü bir hedef bağlılığı ve öz yeterliliği de içermektedir. Bunlar koyulan hedeflere ulaşmayı kolaylaştırır.Üçüncü bölüm bu önemli yönetim yaklaşımlarını ve ilişkilendirilen modelin kurulumu bir araya getirmektedir. Bu amaçla zaman yönetiminin, hedef bağlılığına ve öz yeterliliğe katkısı araştırılmıştır. Oluşturduğum bu model zaman yönetiminin hedef koyma üzerindeki katkısını incelemiştir. Modelim, kısa ve uzun dönem zaman yönetimi, esneklik ve hedef belirleme arasında pozitif bir ilişki olduğunu savunuyor. Buna ek olarak, zaman yönetiminin bu üç boyutunun hedef koyma üzerindeki etkililiğini, hedef bağlılığı ve öz yeterlilikle direk olarak etkileyeceğini de savunuyor.Son kısım ortaya atılan bu savların deneysel olarak test edilmesini içeriyor. Anket uygulaması, farklı sektörlerde çalışan, ağırlıklı olarak orta kademe yöneticilerine yapılmıştır. Araştırmamın sonuçları, kısa ve uzun soluklu planlama, esneklik ve hedef bağlılığı arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu söylüyor. Literatüre bakıldığı zaman bu ilişkiyi inceleyen bir başka çalışma daha olmamış, bu yüzden direk bir kıyaslama pek mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte uzun dönem planlamanın ve esnekliğin kişinin öz yeterliliğine bir katkısı olduğu bulunmuştur. Çalışmamda kısa ve uzun dönem planlamanın bunun yanısıra esnek olmanın, hedef koyma üzerinde pozitif bir katkısının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to provide an understanding of the contribution of time management planning on goal setting. First chapter delves into the time management literature by distinguishing short-term planning, long-term planning and flexibility dimensions.In the second section of the thesis, I analyzed the goal setting and how it has been discussed in the management literature. A good goal setting process includes a strong goal commitment and self-efficacy. This makes easier to reach the goals.The third section brings together these important aspects of management and establishes a relational model between them. My model claims that there will be a contribution of time management on goal commitment and self-efficacy one by one.The final part of the thesis tests the above stated propositions empirically. My empirical results give us a strong relationship between time management both in the short and long run, flexibility and goal setting. The first test is between time management dimensions and goal commitment. The results show us, planning of time management has a contribution on goal commitment significantly. The second test is between again the three time management dimensions and self-efficacy. Within this analyze we see that long-term planning and flexibility have a significant value besides short-term planning factor does not. The questionnaire is applied on mostly middle level managers at different sectors found that, both short term planning, long term planning and flexibility has a contribution on goal setting and increase the possibility of goal setting in an organization.