Muğla yöresi halk inanç ve uygulamalarının değişim ve dönüşüm dinamikleri
The dynamics of changes and conversions of folk beliafs and practices in the region Muğla
- Tez No: 221242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Muğla, ismi kimi kaynaklara göre nalları delmek için kullanılan bir alet ikenkimine göre bu yöreyi fetheden kişiden gelmektedir. İsminin nereden geldiği konusundakesin bir yargı bulunmayan Muğla, tarihin çeşitli sayfalarında karşımıza çıkmaktadır.Antik çağda Karya olarak bilinen bölge sırayla Mısırlılar, İskitler, Asurlular, Lidyalılarve Perslerin egemenliğine girmiştir. 13. yüzyılda bölgeye, Menteşeoğullarınınhâkimiyetinin etkisiyle Menteşe adı verilmiş ve Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte Muğlaismini alarak il olmuştur. Güneybatı Anadolu'da yer alan Muğla ili Ege ile Akdeniz'ekıyısı olan bir ildir. Yörede tarım ve hayvancılığın yanı sıra çeşitli kömür işletmeleri veturizm, en önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır.Muğla ilinin halk inanış ve pratikleriyle ilgili olarak şimdiye kadar pek çokçalışma yapılmıştır. Fakat bunların bazıları ya sadece birkaç konu üzerinde durmuş yada bazıları konulara yüzeysel yaklaşmış ve hemen hemen hiç birinde de dünle bugününkarşılaştırılması yapılmamıştır.Batıya açılan bir pencere olmasının yanı sıra kendi kültürü içinde bazı kültürelunsurları barındıran Muğla ili, sahip olduğu hususi kültürel unsurların değişimleri vedönüşümleri açısından ele alınmaya çalışılmıştır. İnsanoğlu hayatı boyunca birçokevreden geçmekte ve bu esnada birçok uygulama ve pratiği de yerine getirmektedir. Bizde bu çalışmamızın içersinde bu uygulama ve pratiklerin Muğla ili içinde uygulanışşekillerine yer vermeye çalıştık. Derlemeler ve araştırmalar yardımıyla elde edilen buunsurları aktarırken bunu belli bir sistematik dâhilinde yapmayı uygun gördük.İnsanoğlunun doğumundan ölümüne kadar geçirdiği evrelerin yanı sıra günlük hayatıiçinde yaptığı patriklere de yer verdiğimiz bu çalışmada aktarılan bütün hususlar dünüve bugünü ile birlikte aktarılmıştır.2000 yılı baz alınarak dünü ve bugünü olarakaktarılan bu maddeler hayatın geçiş dönemleri ve günlük hayat içkinde yer alanuygulama ve pratikler olarak ayrıntılı bir şekilde kayda geçirilmiş ve ardından herbölüm sonunda yer alan değerlendirme bölümlerinde değişime uğrayan hususlarınnedenlerine ve yer verilmeye çalışılmıştır. Bu bölümdeki tespitler, bizim çalışmamızsırasında elde ettiğimiz yorumlardan ibarettir.
Özet (Çeviri)
According to the resources, to some people, the name“Muğla”comes from atool that is used for drilling horseshoes whereas ,to some, it comes from the people whoconquered this region. In fact, the origin of the name is unknown but it appears in everyaspects of the history. The region known as“Karya”was dominated by Egyptians,Scythians, Assyrians,“Lidyalılar”, and Persians respectively in antiquity. In 13thcentury the name“Menteşe”was given to this region under the domination of“Menteşeoğulları”and with the proclamation of the republic it took the name“Muğla”and became a province. Muğla, located in the southwest , has a coast to Aegean Regionand Mediterranean. In the region, in addition to agriculture and livestock the mostimportant means of existence are various coal mining and tourism.By now, so many studies have been done on the belief of the people in Muğla.But some or just a few of them have been handled in a detailed way, and some hasdebaled in the subject and almost in none of the studies, the comparison of the past andtoday has been made.Muğla, located in the southwest , has a coast to Aegean Region andMediterranean. In the region, in addition to agriculture and livestock the most importantmeans of existence are various coal mining and tourism Muğla has some specialelements within itself as in every living aspects. In Muğla, that is dealt with in respect ofbeliefs and applications, from past to present the elements that has changed on thesubject has been tried to state and then the reasons to these have been dealt with. Afterthese elements whose transitional periods and cultural structures are identified, theidentified changes will be handled in the conclusion part in a detailed way According tothe resources, to some people, the name“Muğla”comes from a tool that is used fordrilling horseshoes whereas ,to some, it comes from the people who conquered thisregion..