Büyük Haydar Efendi ve Usûl-i Fıkıh dersleri adlı eserindeki metodu
- Tez No: 221243
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÇÖRTÜK, Hasan, ?Büyük Haydar Efendi ve Usûl-i Fıkıh Dersler Adlı Eserindeki Metodu?, Danısman Doç Dr. Hakkı AYDIN, C.Ü. lahiyat Fakültesi, 2007. Bu arastırmada, milâdi XIX. y.y.'da Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde stanbul'da yasamıs güçlü bir Hanefi Hukukçusu olan Büyük Haydar Efendi'nin hayatı ve onun en tanınmıs eseri olan ?Usûl-i Fıkıh Dersleri? adlı eserindeki metodu incelenmistir. Çalısmamız üç ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde Büyük Haydar Efendi'nin yasadıgı dönemin siyasi, iktisadi ve ilmi durumu hakkında bilgiler verilmistir. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde egitim kurumları ve özellikle de Haydar Efendi'nin tahsil hayatını sürdürdügü medreselerin, XIX. y.y.'daki durumuna deginilmistir. kinci bölümde Büyük Haydar Efendi'nin, hayatı, eserleri ve ilmi kisiliginden bahsedilmistir. Yine Haydar Efendi'nin hayatı, ölümü, hocaları ve ögrencileri hakkında da bilgiler verilmistir. Üçüncü bölümde ise ?Usûl-i Fıkıh Dersleri? adlı eseri incelenmis, eserin konuları, kaynakları, üslubu, müellifin konuları isleyis tarzı ele alınmıs daha sonra da bu konulara örnekler verilmistir. Aynı zamanda Büyük Haydar Efendi'nin Fıkıh Usûlü ilmindeki yeri hakkında bilgiler verilmistir.
Özet (Çeviri)
ÇÖRTÜK, Hasan, ?Great Haydar Efendi and the method in the work of art which is named ? Usûl-i Fıkıh Dersleri ?, adviser Doç. Dr. Hakkı AYDIN, Faculty of Dıvınıtıy, of Cumhurıyet Unıversıty, 2007. In this study, the life of a Great Hanefi jürist Great Haydar Efendi who had lived in stanbul at the last period of Ottoman Empire in 19th century of the Christian era and his method used in the best known work named as Usûl-i Fıkıh Dersleri, is examined. Our study consists of three main parts. At the first part, it is informed about political, economic and scientific conditions of the term which Great Haydar Efendi lived in. It is refered to the condition of the institutes at the last period of Ottoman Empire and especially 19th century?s condition of medresses at which our author also studied. At the second part It is mentioned about the life, works and scientific personality of Great Haydar Efendi. And our author?s life, death, teachers and his students are also informed in this part. At the third part, his work ? Usûl-i Fıkıh Dersleri? is examined, and his work of art?s topics, sources, style and the manner that teacher followed while studying topics are discussed, then examples are given about theese topics At the same time, informations are given about Great Haydar Efendi?s place in science of Usulu Fiqh.