Hz. Muhammed'de kutsala sahip çıkma olgusu
The views of Muhammed to holy
  1. Tez No: 221247
  2. Yazar: EMRAH KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ENBİYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hz. Muhammed'de kutsala sahip çıkma olgusu? adlı çalışmamızda, kutsal kavramının anlamını netleştirip sınırlarını çizdikten sonra kutsalı kendi arasında sınıflandırarak somutlaştırmaya çalıştık. Konumuzu ayeti kerimeler ve hadisi şerifler temel kabul edilmek şartıyla güncel yorumlardan da yararlanarak yapılandırdık. Konumuz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü araştırmanın; alanı, amacı, yöntemi, karşılaşılan problemler ve kavramsal çerçeveden oluşmaktadır. Birinci bölümde kutsalın mahiyetini belirttikten sonra İlkel insanlara ve semavi dinlere göre kutsalın anlamını belirttik. İkinci bölümde, İslâmiyet'e göre kutsalın kısımlarını örnekler vererek belirttik. Üçüncü bölümde ise, Hz. Muhammed'in kutsala sahip çıkmasının tezahürleri olabilecek örnekler verdik. Konuyla ilgili ayet ve hadisi şeriflerin Türkçe tercümelerini sunduk. Zaman zaman hadislerin yorumlarından da yararlandık. Konumuz sened ve metin tenkidiyle alakalı olmadığı için hadislerin râvi zincirini belirtmeden sahabi ravilerini verdik. Hz. Muhammed'in hem yaratılmışlık üstü ve aşkınlık özelliği taşıyan Yüce Allah'a, hem de yaratılmışlık üstü ve aşkınlık özelliği taşımayan ama hürmete ve saygıya layık olan şeylere karşı bakış açısını ortaya koymayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The intent of this study, the views of Mohammad (peace be upon him) to holy, is to clarify the concept of the expression of holy, to draw a general frame of it and to classify it at the end. While researching the study, some current comments helped us to configure our subject without conflicting whit Hadiths an Verses of Quran. The research constitutes an introduction and three parts.The concent of the first part is to present goal of the paper to show off the frame of the topic, the means to compose the study and to exhibit the difficulties faced while searching. In first part, after revealing the essential character of holy, the sense of holy to ancient people and divine religions is represented. In second part, the parts of the holy are indicated by using examples. In last part the aspects of Mohammad (peace be upon him) to the holy are stadet with some examples from his life. To support our claim, translations of some related Hadiths and Verses are included. Sometimes the commentaries of Hadiths are used. Because of the study is not about of the criticism of the series and text, only the first narrators of them are stated instead of giving the full chain of narrators. The aspects and views of Mohammad (peace be upon him) to God- the all excellent and absolute not created by but creates everything, and the things which are not excellent and absolute specialty but deserve respect and compliment are studied an represented.