Taberi tefsirinde ve hıristiyanlıkta Hz. Meryem
Taber Hz commentary and christianity. Mary
  1. Tez No: 449750
  2. Yazar: SELAMİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETHz. Meryem, Kur'anda, hayatının her anında, yaptığı her işte Allah'a yönelen, Onun ismini yücelten samimi bir mümine olarak tanıtılmıştır. Yüce Allah, Hz. Meryem'i zamanının tüm kötülüklerden korumuş ve âlemlerin kadınlarına üstün kılmıştır. Hz. Meryem, cemaat ile yapılan ibadetlere katılmasına izin verilen ilk kadındır.Kur'an-ı Kerim, örnek alınması gereken tek kadın olarak, Hz. Meryem'in ismini zikreder. Kutsal kitabımız Kur'an'da, Hz. Meryem'in adı, tam otuz dört defa geçmektedir. Allahütealâ, Hıristiyanlığın da kutsal saydığı Hz. Meryem'i, hakiki veçhesiyle önce ideal bir Müslüman, sonra da ideal örnek bir mümine kadın olarak tanıtır.Hz. Meryem, İslam'da hiçbir zaman sadece Hz. İsa'nın annesi olarak görülmemiş, bilakis kendi başına önemli bir şahsiyet olarak kabul edilmiştir. Hz. Meryem, bir Müslüman'ın sahip olması gereken tüm güzellikleri şahsında toplamayı başarmışve tüm insanlığa gösterilen canlı bir örnek olmuştur.Günümüz dünyasında misyonerlik çalışmalarının hız kazandığı ve farklı din mensuplarının birbirleriyle iletişime geçmelerinin kolaylaştığı herkesçe bilinmektedir. Biz de Hıristiyanlık dininde ve Muhammed b. Cerîr et-Taberî'nin rivayet tefsirinin güzel örneklerinden biri olan ?Câmiu'l-Beyân an te'vîli âyi'l-Kur'ân? isimli eserini esas alarak, hazreti Meryem'i araştırmayı ve farklı bakış açılarından Hz. Meryem'in durumunu araştırmayı doğru bir seçim olacağını düşündük. Bu araştırmayı yaparken meseleyi sadece İslam dini çerçevesinde ele almadık. Hıristiyanlığın da konuya bakış açısına yer verdik.Kur'an'da anlatılan Hz. Meryem, Hıristiyan teolojisinde anlatılan Meryem'den farklıdır. Kur'an'da Hz. Meryem ile ilgili anlatılan haberlerin temel vurgusu, onun günahsız bir kadın olduğu ve ilahi bir mucize ile İsa'yı babasız olarak dünyaya getirdiği belirtilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn Quran, Holy Mary is defined as a muslim woman who seeked refuge in Allah and uplifted His Name at all seconds of her life and in her all actions. Almighty Allah had protected her from evils of the time and made her over all women of the world. Holy Mary is the first woman who was allowed to participate in collective prayers.Holy Quran mentions only Holy Mary?s name as exemplary woman. In our holy book Quran, the name of Holy Mary(Mariam) is mentioned thirty four times. Almighty Allah introduce Holy Mary who is accepted as a blessed woman in Christianity as an ideal person firsly for muslims and then for muslim women.In Islam, Holy Mary has been accepted not only as mother of the Prophet Jesus but also as a personally important figure. She had managed to have all virtues that a muslim should have and to be shown as a living-example for humanity.It is known that in today?s world, missionary activities has speeded up and the communication among the members of different religions has been easy. So, we thought that it would be a right choice to researh the position and personality of Holy Mary in different perspectives based on Christianity and Muhammed bin Cerîr et-Taberî?s `?Camiu?l-Beyân an te?vîli âyi?l-Kuran?? that is one of good examples of narrative commentary (rivayet tefsiri). When we did this research we did not approach just from Islamic perspective. We also have given the perspective of Christianity.Holy Mary is described differently in Quran and Christian theology. The main argument in Quran for event about Holy Mary is that she was an innocent woman and gave birth to Jesus without a father by a divine miracle.