Arap dili ve belâgatında iltifat sanatı
The art of iltifat (the art of complement) in the Arabic language and its rhetoric
- Tez No: 221249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SEBATİ IŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasında, yeryüzünün en köklü dillerinden biri olan Arap dili ve belâgatında iltifat sanatı incelenmiştir. Arapça metinlerin doğru anlaşılabilmesi için, metinlerde geçen sanatların doğru tespit edilmesi ve tanınması gerekmektedir. Dolayısıyla iltifat sanatının bilinmesi de son derece önem arz etmektedir.Bu çalışma süresince Arap belâgatının en yaygın kullanım yerleri olan Câhiliye Şiiri'nde, Kur'ân-ı Kerîm'de ve diğer Arapça kaynaklarda ifade edilen iltifat sanatı ile ilgili açıklama ve örnekler incelenmiştir. Bu incelemede, iltifat sanatının sözlerde nasıl ve hangi şekillerde yer aldığına dikkat çekilmiştir. Araştırmaya önce Câhiliye şiiri ile başlanmış, daha sonra Kur'ân- Kerîm'de yer alan âyetler konuyla ilgili ana kaynaklar çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışmada iltifat sanatının ne olduğu, anlama katkıları ve özellikle Kur'ân-ı Kerîm'de iltifat sanatının nasıl kullanıldığı belirtilmiş ve sistematik bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the art of iltifat (the art of complement) in the Arabic language one of the most routed languages and its rhetoric has been studied. It is necessary to know the rhetoric and its arts for a full understanding of the Arabic text. In this respect, it?s important to know the iltifat art.In this survey the examples as well as explanations regarding rhetoric in pre-Islam and Islamic sources such as the classical poetry and the Quran have been investigated.It has been stated how this art affected on speeches and how it has placed in there genre. The research has also focused on how rhetoric was applied on the pre-Islamic poetry. In addition, the Quran verses have also been studied according to the main resources of the Arabic rhetoric. As a result, the nature of iltifat art and how it affected the meaning and used in the Quran verses systematically introduced.