İsrâ Sûresi'nin beyân ve bedî' açısından incelenmesi
Examination of the Isrâ Sûre in terms of declaration and bedî'
- Tez No: 818097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İsrâ Sûresinin Beyân ve Bedî' Açısından İncelenmesi adlı çalışmamız giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde; tezin konusu, problemi, önemi, yöntemi ile belâgat ilmi, belâgat ilminin tarihi seyri, belâgat ilminin kısımları ve belâgatin Kur'ân ile ilişkisi işlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde beyân ilmi temel alınarak İsrâ sûresi ele alınmıştır. Bu bölümde beyân ilminin tarifi ve konuları olan; teşbîh, mecâz, istiâre ve kinâye İsrâ sûresinde yer alan örnekler verilerek incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise bedî' ilmi temel alınarak İsrâ sûresi ele alınmıştır. Bu bölümde bedî' ilminin tarifi yapıldıktan sonra muhassinât-ı lafziyye ve muhassinât-ı maneviyye olmak üzere iki bölüm olarak ortaya konulmuştur. Muhassinât-ı lafziyye bölümü altında; cinâs, secî' ve lüzumu mâ lâ yelzem konuları, muhassinât-ı maneviyye bölümü altında; tıbâk, tevriye, mukâbele, leff ü neşr, iltifât, izhâr fi mukâbeleti idmâr ve teşrîf izâfeti konuları İsrâ sûresinde yer alan örnekler verilerek tahlil edilmiştir. Belâgat ve Kur'ân ilişkisi çerçevesinde söz konusu sûredeki beyân ve bedî' disiplinlerinin yer aldığı bir sonuçla çalışma nihâyete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study, titled“Examination of the Sûrah al-Isrâ in terms of Declaration and Bedî'”, consists of an introduction and two main groups. In the introductory part; The subject, problem, meaning, method of the thesis, the science of rhetoric, the course of the science of rhetoric, the historical parts of the science of rhetoric and the relationship of rhetoric with the Qur'ân were discussed. In the first part of the study, the sûrah al-Isrâ was examined based on the science of declaration. In this section, the description and subjects of the science of expression; simile, metaphor, metaphor and allusion are handled by giving examples in sûrah al-Isrâ. In the second part of the study, the Isra Surah was examined based on the science of bedî'. In this section, after the definition of the science of bedî', it was examined in two parts as muhassinât-ı lafziyye and muhassinât-ı maneviyye. Under the Muhassinât-ı lafziyye section; cinâs, secî', lüzumu ma la yelzem, under the muhassinât-ı maneviyye section; The tıbâk, tauriye, mukâbele, leff ü neşr, iltifât, izhâr fi mukâbeleti idmâr and taşrîf izâfesi were handled by giving examples in sûrah al-Isrâ. Within the framework of the relationship between rhetoric and the Qur'ân, the study has been concluded with a result that includes the disciplines of Declaration and bedî' in the said surah.